Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Advokát soudu EU: Spotřebitelské svazy smí žalovat Facebook kvůli osobním údajům - archiv dokumentů

ČTK, 2. prosince 2021

 
 
 
Organizace na ochranu spotřebitelů mohou žalovat provozovatele internetové sociální sítě Facebook za porušování pravidel na ochranu osobních údajů. Ve svém stanovisku to dnes uvedl generální advokát Soudního dvora Evropské unie. Stanovisko advokáta není pro soudce závazné, většinou k němu ale přihlížejí.

Stanovisko se týká žaloby, kterou na Facebook podal svaz německých organizací na ochranu spotřebitelů VZBV kvůli nakládání s osobními údaji hráčů on-line her. Německý soud se následně v této kauze obrátil na Soudní dvůr EU s žádostí o radu.

"Členské státy mohou dovolit organizacím na ochranu spotřebitelů podávat zástupné žaloby kvůli porušování ochrany osobních údajů," uvedl dnes advokát Soudního dvora EU Richard de la Tour. Dodal, že tyto žaloby se musejí týkat porušení práv vycházejících přímo z pravidel Evropské unie na ochranu soukromí, která jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation).

Americká společnost Meta Platforms, která je majitelem internetové sítě Facebook, uvedla, že advokátovo stanovisko prozkoumá. Dodala, že vyjasnění právních otázek kolem GDPR považuje za důležité. "Jsme rádi, že Soudní dvůr Evropské unie posuzuje otázky, které tato kauza nastolila," prohlásil mluvčí podniku.

Podle advokátova stanoviska mohou organizace na ochranu spotřebitelů podávat žaloby i bez podnětu ze strany osob, kterých se porušení pravidel dotklo, upozorňuje agentura DPA. Pokud bude konečný verdikt v souladu s advokátovým doporučením, otevře se podle agentury Reuters cesta k dalším podobným žalobám po celé EU.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Advokát soudu EU: Spotřebitelské svazy smí žalovat Facebook kvůli osobním údajům

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém