Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Dozorová a rozhodovací činnost > Ukončené kontroly > Kontroly za rok 2016 > Kontrolní činnost podle zákona o ochraně osobních údajů - 2. pololetí > Kontrola subjektu v oblasti výzkumu a vývoje (InfoScience Praha s.r.o.)

 

Aktuality

Buďte s námi v obraze! Ochrana osobních údajů je téma, které se denně řeší ve všech médiích. Ty nejzajímavější články a příspěvky pro vás shromažďujeme v téhle rubrice.

 
 

Rubriky

 • Vlasta: Proč ses mě nezeptala, mami?
  Asi každý z nás zná někoho, kdo strašně často a rád dává fotky svých ratolestí na různé sociální sítě. Byť tím asi ve většině případů nemyslí nic zlého a chce jen světu ukázat, že jeho potomek je fakt to nejkrásnější dítko pod sluncem, dejte mu přečíst tenhle článek týdeníku Vlasta z 21. října 2020. Třeba mu některé věci docvaknou, než bude pozdě.
 • Computer: Nenechte se sledovat!
  Taky jste si všimli, jak vám internet často zobrazuje reklamy na podobné produkty, které jste si zrovna nedávno prohlíželi? Úplná náhoda to není. Ať už koukáte na nejnovější aktuality, brouzdáte na sociálních sítích, nebo nakupujete v e-shopu, zůstává za vámi digitální stopa. Existují ale možnosti, jak po sobě všechny stopy na internetu smazat. A ani to není tak těžké. Článek ze zářijového čísla měsíčníku Computer určitě stojí za přečtení!
 • Právo: Smlouva přes telefon zavání průšvihem
  Exkluzivní nabídka výhodného tarifu, mimořádná časově limitovaná šance získání levnějšího dodavatele energií...S podobnými nevyžádanými hovory se už asi setkal každý z nás. Na co si v komunikaci s těmito typy prodejců dát pozor? A s čím už je vhodné kontaktovat náš úřad? Dočtete se v článku deníku Právo ze 13. června 2020.
 • Deník N: Zakořeněné dezinformace
  Dezinformace, fake news. Už samotná definice těchto pojmů mnohdy zavání...dezinformací. Znamenají opravdu takové nebezpečí pro demokracii? V čem? Jak je poznám? A které současné zprávy mám tedy brát s rezervou?Pojďme si v tom udělat zase jednou trochu jasno. Dobrou příležitostí je článek, který vyšel 9. června v Deníku N.
 • Autosalon.tv: Zveřejnit něčí přestupek na sociálních sítích bez rozmazané registrační značky zavání průšvihem
  Ano, nad tím, čeho jsou schopni někteří účastníci silničního provozu, zůstává někdy rozum stát. Možná si říkáte, že v dnešní době, kdy snad každý může svým mobilem také pořizovat fotky, není občas od věci nějakého takového hříšníka veřejně "napráskat" třeba na sociálních sítích. Moc prosíme, ještě než něco takového uděláte, přečtěte si dnešní příspěvek. Portál Autosalon.tv ho zveřejnil 1. června 2020.
 • BBC News: Proč i chytří lidé věří koronavirovým mýtům?
  Dobrá aktuální otázka, co říkáte? Však se jí zabývali až v BBC. Ve svém článku z 20. dubna 2020 pak přehledně popsali nejčastější triky, díky kterým mohou sednout takové dezinformaci na lep i opravdu vzdělaní lidé. A sami se dočtete, že uvěřit podobným zprávám může být někdy i pořádně nebezpečné.
 • ČTK: Studenti z MU vytvořili hru Co víš-19, je určena pro žáky
  Dnes jedna perlička pro soutěživé duše, které se zároveň rády vzdělávají. Půjde o vrcholně aktuální téma naší doby - kritické myšlení o médiích a jejich obsahu. Že se v této oblasti orientujete bez potíží? Pak si zprávu ČTK z 15. dubna 2020 přečtěte určitě také. Třeba vítězství v on-line hře studentského spolku Fakescape získáte zrovna vy!
 • iDNES.cz: Hackeři využili karantény a útočí, zaměstnanci na home office se neumí bránit
  Ale nám ten koronavirus dělá čáru přes rozpočet! Najednou zjišťujeme, že většina našeho života se chtě nechtě musí odehrávat online - včetně řady našich zaměstnání. A takový svět je doslova rájem pro hackery. Více už v přepisu článku, který vyšel na serveru iDNES 3. dubna 2020. A pozor, náš úřad připravil k tomuto tématu malý soupis pravidel, která když budete dodržovat, je slušná šance, že toto období přežije vaše elektronické soukromí bez ztráty kytičky!
 • Právo: Počet problémů dětí na internetu roste
  Článek deníku Právo ze 26. února 2020 přináší dvě důležitá sdělení. První je, že pokud se ve virtuálním prostoru dostanete do problémů, nejste v tom zdaleka sami. A to druhé, že každá potíž má řešení. Důležité je požádat o pomoc. Možnosti tu jsou.
 • E-bezpečí: Rodiče, nepanikařte! Film V síti je sice syrový, ale bezpečnost dětí v online prostředí není těžké zabezpečit. Stačí se držet několika rad!
  Ne, svět internetu není nebezpečný sám o sobě. Naopak, pokud se budete držet několika jednoduchých bezpečnostních rad, je riziko, že se vám v online prostředí něco zlého přihodí, velmi nízké. Jaké rady to jsou? O tom už více projekt e-bezpečí ve svém článku z 19. února 2020.
 • Praha 11: Dáváte fotky svých dětí na internet?
  (Nejen) pokud jste si na otázku z nadpisu odpověděli kladně, určitě si přečtěte článek z webu městské části Praha 11 ze 17. února 2020. Dozvíte se, proč může být podobné jednání velmi rizikové.
 • Novinky.cz: Koronavirus představuje hrozbu už i pro počítače
  "Exkluzivní" informace z pochybných webových stránek a odkazů, ze kterých se v lepším případě vyklubou nikde neověřované fake news, v tom horším třeba viry, které mohou představovat reálnou hrozbu pro váš počítač. I o tom je článek serveru Novinky.cz ze 3. února 2020. Samozřejmě obsahuje i řešení, jak tato nebezpečí co nejvíce eliminovat.
 • iDNES.cz: Těmto zkrášlujícím aplikacím se vyhněte. Vaše data jsou v ohrožení
  Vypadat na fotkách lépe než ve skutečnosti, navíc bez práce. Hodně lákavá nabídka! Jen si vybrat mezi nepřebernou nabídkou aplikací, které tohle umí, a stáhnout si ji do telefonu. Ovšem pozor, některé z nich mohou být pořádně rizikové. Článek serveru iDNES z 27. ledna 2020 vám prozradí, na které si dát pozor.
 • TV Prima: Stoupá počet kybernetických útoků na firmy i domácnosti
  V České republice stoupá počet kybernetických útoků nejen na firmy, ale i domácnosti. Hackerům ale často usnadňujeme práci my sami. Třeba tím, že si neumíme dostatečně ochránit své domácí sítě. Reportáž TV Prima z 24. ledna 2020 vám navíc ukáže, že těmhle lidem může k nabourání do vašeho počítače stačit i květináč.
 • Info.cz: Definitivní konec soukromí? Nová technologie údajně rozpozná obličeje miliard lidí
  Tenhle vynález může změnit svět! Systém Australana Hoan Ton-Thata je totiž schopen prakticky okamžitě identifikovat jakéhokoliv člověka procházejícího se po ulici. Na jedné straně tu máme efektivní nástroj v boji proti nejen pouličnímu zločinu. Ale co když se data ze záznamů dostanou do nesprávných rukou? Je toto definitivní konec našeho soukromí? Více v článku serveru Info.cz z 24. ledna 2020.
 • Deník N: Kde jsi včera byl? Mobily na nás prozradí úplně všechno
  Článek o tom, kolik vlastního soukromí nevědomky odhalujeme během klasického používání mobilního telefonu, vyšel v Deníku N 6. ledna 2020.
 
 
Rozbalit celý strom složek dokumentů

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Pro mládež > Aktuality

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém