Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Aktuality

Buďte s námi v obraze! Ochrana osobních údajů je téma, které se denně řeší ve všech médiích. Ty nejzajímavější články a příspěvky pro vás shromažďujeme v téhle rubrice.

 
 

Rubriky

 • iDNES.cz: Máte v domě kamery? Fotku zloděje nevyvěšujte a pozor i na další pravidla
  Kamerové systémy představují v dnešní době již naprosto standardní metodu ochrany majetku. Jak si pohlídat, aby tato technika sloužila čistě svému účelu a nezasahovala do soukromí ostatních lidí, pěkně shrnul 9. března 2022 server iDNES.
 • CNN Prima News: Veřejná Wi-Fi je pro hackery úrodnou půdou. Jak se bránit před únikem citlivých dat?
  Od používání veřejné Wi-Fi si slibujeme především ušetření vlastních mobilních dat. Ve skutečnosti nás ale v některých případech takový krok může přijít pořádně draho. Kvůli nedostatečné ochraně se totiž naše osobní údaje mohou stát snadnou kořistí pro hackery. CNN Prima News ve svém příspěvku z 20. února 2022 několik jejich používaných triků popisuje. Nabízí však také řešení, jak se podobným útokům bránit.
 • Flowee: Umíte si po sobě zamést digitální stopu? 7 rad, jak nenechat svá data napospas
  Portál Flowee dal 13. ledna 2022 dohromady sedm zajímavých tipů, jak trochu ulevit své digitální stopě na internetu. Mimochodem, věděli jste třeba, že existuje stránka, kde se po kliknutí na časovou osu objeví mapa se všemi místy na světě, kde vás Google už identifikoval jako klienta? A že na ní také tuto stopu můžete jednoduše sami vymazat?
 • MobilMania: 9 lehce paranoidních tipů a triků, jak si ve WhatsApp zabezpečit soukromí
  Praktické rady, obrázkové návody a cenné tipy, jak z populárního komunikátoru udělat nedobytnou pevnost proti úniku osobních údajů nabízí článek portálu MobilMania z 8. prosince 2021.
 • Tech.instory.cz: Kompletní seznam informací, které o vás Amazon sbírá. Raději jej vůbec nepoužívejte
  Několik velice zajímavých informací o způsobu sběru osobních údajů uživatelů produktů největšího světového internetového obchodu uveřejnil portál Tech.instory.cz 22. listopadu 2021.
 • Chip: Už jste byli hacknuti?
  Nespočet lidí po celém světě se už stalo obětí jedné, nebo dokonce několika krádeží dat – často aniž by o tom sami věděli. Nepatříte náhodou mezi ně? Věřte nebo ne, existují dostupné nástroje, které vám na tuto otázku dokáží odpovědět. O nich, ale také o způsobech, jak zvýšit pravděpodobnost, že zrovna vám se hackerský útok vyhne, pojednává článek měsíčníku Chip z 20. října 2021.
 • InfoDnes: Falešné stránky a podvodné e-maily Češi nepoznají, podvodné SMS však nemají šanci
  Nejsnáze rozeznají Češi "férovou" aplikaci a podvodné SMSky, naopak nejvíce problémů mají s falešnými přihlašovacími stránkami a podvodnými e-maily. Vyplývá to z dosavadních výsledků Kybertestu, který je součástí společné edukační Kyperkampaně ČBA, společnosti ESET a Policie ČR. Více už o tomhle pozoruhodném projektu informoval 21. září 2021 server InfoDnes. Celé kampaně se samozřejmě můžete zúčastnit i vy. Onen Kybertest naleznete mimo jiné také v naší rubrice Bezpečně na internetu.
 • Seznam Zprávy: Průzkum: Češi jsou opatrní se sdílením soukromých dat. Ochota klesá s věkem
  Obecným faktem, že osobní údaje představují nejen ve světě internetu poměrně cennou komoditu, vás už asi nepřekvapíme. Věděli jste ale, jaká je hodnota sdílených dat převedená přímo na peníze? Tohle, ale i další zajímavá čísla ohledně naší ochoty sdílet osobní údaje, se dočtete v článku Seznam Zpráv z 11. srpna 2021.
 • Zive.cz: Jak plaveme v osobních datech. Sociálním sítím věří jen třetina Čechů
  Zajímavý průzkum o tom, jak vnímáme zabezpečení našich osobních údajů v různých institucích a platformách, které s nimi nakládají, zveřejnil 30. července 2021 portál zive.cz.
 • Aktuálně.cz: Na vybílení účtu stačí jeden telefonát. Poslechněte si, jak útočník láká z oběti data
  Vynalézavost podvodníků k získání vašich citlivých osobních údajů pro to, aby vám mohli třeba vybílit účet, je pravděpodobně nekonečná. Další z takových způsobů popsal 14. června 2021 server Aktuálně.cz.
 • CNN Prima News: Růžová verze WhatsAppu je podvrh. Hackeři z vás chtějí dostat data, varují odborníci
  V několika minulých aktualitách jsme si popisovali různé triky hackerů a kyberútočníků, kteří se touží dostat k vaším osobním datům. CNN Prima News píše ve svém článku z 28. dubna 2021 o jednom konkrétním příkladu takového nebezpečí.
 • Seznam Zprávy: Pozor na fotky, hovory a hesla. Česko se připravuje na kyberútoky
  Na internetu nebylo úplně bezpečno nikdy, ale v poslední době je počet kybernetických útoků vyšší než kdy předtím. A tato čísla stále rostou. Přehledný soupis nejčastějších nebezpečí, která vás mohou potkat v online prostoru, zveřejnil 25. dubna 2021 portál Seznam Zprávy.
 • CNN Prima News: Co hrozí lidem, kterým unikla data z Facebooku? Krádeže identity i peněz, říká expert
  Facebook řeší únik údajů více než půl miliardy uživatelů po celém světě. Příspěvek CNN Prima News ze 4. dubna 2021 budiž připomínkou, že prostředí sociálních sítí není nedobytným trezorem pro vaše osobní údaje. Zveřejnění vícera dat, než je nezbytně nutné k registraci, vás může šeredně mrzet i přesto, že jejich únik ani není vaše vina.
 • ČTK: UP přichází s novou on-line hrou o bezpečném chování na síti
  Nejvíce se člověk naučí ve chvíli, když si hraje. Na tuto známou pravdu asi mysleli vývojáři z olomoucké pedagogické fakulty, když tvořili on-line hru "Internet Highway". Napínavá cesta plná úkolů, hlavolamů a akčních soubojů vás ale zároveň v kostce seznámí se základními zásadami internetové bezpečnosti. Více o celé iniciativě v článku ČTK z 28. února 2021. A až budete mít dočteno, vyzkoušejte si internetovou dálnici zahrát také! Naleznete ji v rubrice "Hry".
 • Právo: Jaké triky zkoušejí počítačoví piráti
  Zločin 21. století se, stejně jako náš normální život, přesouvá čím dál tím více do kyberprostoru. A i vaše osobní údaje jsou v tomto světě velice žádanou kořistí. Článek deníku Právo z 15. února 2021 vybral nejčastější triky, které na vás novodobí piráti pro jejich získání mohou zkusit.
 • Blesk: Takhle nás aplikace šmírují
  Pro toho, kdo nás sleduje pravidelně, už asi nebude novinka, že žádné přihlášení na oblíbenou sociální síť či stažení té nové suprové aplikace není jen tak "zdarma". Platíte totiž komoditou z nejcennějších - vlastními osobními údaji. Buďte proto velmi obezřetní, co za informace o sobě do kyberprostoru pouštíte. Deník Blesk ve svém článku z 12. února 2021 pěkně shrnul, jaká data o nás jednotliví velcí hráči online světa internetu vlastně sbírají.
 • Seznam Zprávy: Nástrahy internetu: Z fotek, které sdílíme, jde zjistit až příliš
  Poselství článku serveru Seznam Zprávy z 5. února 2021 je být maximálně opatrný v tom, co se rozhodnete umístit na internet. Někdy vám totiž i naprosto nezávadná fotka může způsobit velké problémy. Nezapomeňte, že v momentě zveřejnění už ztrácíte nad dalším šířením obrázku jakoukoli kontrolu.
 • Auto DNES: Ceny porovnají, často však jen za osobní údaje
  Článek magazínu Auto DNES z 26. ledna 2021 upozorňuje ve svém porovnání cenových srovnávačů na starou známou pravdu, že zadarmo není nic, i když se to tak na první pohled tváří. Budiž zároveň připomínkou toho, jak velkou hodnotu mají vaše osobní údaje.
 • Primadoma.cz: Jak si zabezpečit osobní data?
  Skoro 40 procent mileniálů si myslí, že nejsou natolik zajímaví, aby se stali obětí kybernetického útoku. Patříte mezi ně? Pokud ano, určitě si přečtěte dnešní příspěvek. Uvidíte, že cennou komoditou jsou data nás všech. K čemu všemu jdou zneužít a kolik vlastně stojí v penězích? O tom všem píše 8. prosince 2020 portál Primadoma.
 • Člověk v tísni: Dezinformační dezinfekce
  Tahle šikovná příručka od organizace Člověk v tísni z 11. listopadu 2020 vnáší pořádek do informačního guláše, který vznikl během současné koronavirové pandemie nejen ve veřejném prostoru. Čemu věřit, a co už je pouze dezinformace, poplašná zpráva nebo konspirační teorie? Ujasněte si to jednou provždy.
 • ČVUT: Záznam online konference LAW FIT 2020
  Další cenný informační příspěvek k tomu, aby vaše data na internetu byla jako v bavlnce. Online konference Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze ze 6. listopadu 2020 se totiž otázkám kyberbezpečnosti podívá na zoubek opravdu důkladně. A věřte tomu, že na své si přijdou nejen právníci a ajťáci.
 • Vlasta: Proč ses mě nezeptala, mami?
  Asi každý z nás zná někoho, kdo strašně často a rád dává fotky svých ratolestí na různé sociální sítě. Byť tím asi ve většině případů nemyslí nic zlého a chce jen světu ukázat, že jeho potomek je fakt to nejkrásnější dítko pod sluncem, dejte mu přečíst tenhle článek týdeníku Vlasta z 21. října 2020. Třeba mu některé věci docvaknou, než bude pozdě.
 • Computer: Nenechte se sledovat!
  Taky jste si všimli, jak vám internet často zobrazuje reklamy na podobné produkty, které jste si zrovna nedávno prohlíželi? Úplná náhoda to není. Ať už koukáte na nejnovější aktuality, brouzdáte na sociálních sítích, nebo nakupujete v e-shopu, zůstává za vámi digitální stopa. Existují ale možnosti, jak po sobě všechny stopy na internetu smazat. A ani to není tak těžké. Článek ze zářijového čísla měsíčníku Computer určitě stojí za přečtení!
 • Právo: Smlouva přes telefon zavání průšvihem
  Exkluzivní nabídka výhodného tarifu, mimořádná časově limitovaná šance získání levnějšího dodavatele energií...S podobnými nevyžádanými hovory se už asi setkal každý z nás. Na co si v komunikaci s těmito typy prodejců dát pozor? A s čím už je vhodné kontaktovat náš úřad? Dočtete se v článku deníku Právo ze 13. června 2020.
 • Deník N: Zakořeněné dezinformace
  Dezinformace, fake news. Už samotná definice těchto pojmů mnohdy zavání...dezinformací. Znamenají opravdu takové nebezpečí pro demokracii? V čem? Jak je poznám? A které současné zprávy mám tedy brát s rezervou?Pojďme si v tom udělat zase jednou trochu jasno. Dobrou příležitostí je článek, který vyšel 9. června v Deníku N.
 • Autosalon.tv: Zveřejnit něčí přestupek na sociálních sítích bez rozmazané registrační značky zavání průšvihem
  Ano, nad tím, čeho jsou schopni někteří účastníci silničního provozu, zůstává někdy rozum stát. Možná si říkáte, že v dnešní době, kdy snad každý může svým mobilem také pořizovat fotky, není občas od věci nějakého takového hříšníka veřejně "napráskat" třeba na sociálních sítích. Moc prosíme, ještě než něco takového uděláte, přečtěte si dnešní příspěvek. Portál Autosalon.tv ho zveřejnil 1. června 2020.
 • BBC News: Proč i chytří lidé věří koronavirovým mýtům?
  Dobrá aktuální otázka, co říkáte? Však se jí zabývali až v BBC. Ve svém článku z 20. dubna 2020 pak přehledně popsali nejčastější triky, díky kterým mohou sednout takové dezinformaci na lep i opravdu vzdělaní lidé. A sami se dočtete, že uvěřit podobným zprávám může být někdy i pořádně nebezpečné.
 • ČTK: Studenti z MU vytvořili hru Co víš-19, je určena pro žáky
  Dnes jedna perlička pro soutěživé duše, které se zároveň rády vzdělávají. Půjde o vrcholně aktuální téma naší doby - kritické myšlení o médiích a jejich obsahu. Že se v této oblasti orientujete bez potíží? Pak si zprávu ČTK z 15. dubna 2020 přečtěte určitě také. Třeba vítězství v on-line hře studentského spolku Fakescape získáte zrovna vy!
 • iDNES.cz: Hackeři využili karantény a útočí, zaměstnanci na home office se neumí bránit
  Ale nám ten koronavirus dělá čáru přes rozpočet! Najednou zjišťujeme, že většina našeho života se chtě nechtě musí odehrávat online - včetně řady našich zaměstnání. A takový svět je doslova rájem pro hackery. Více už v přepisu článku, který vyšel na serveru iDNES 3. dubna 2020. A pozor, náš úřad připravil k tomuto tématu malý soupis pravidel, která když budete dodržovat, je slušná šance, že toto období přežije vaše elektronické soukromí bez ztráty kytičky!
 • Právo: Počet problémů dětí na internetu roste
  Článek deníku Právo ze 26. února 2020 přináší dvě důležitá sdělení. První je, že pokud se ve virtuálním prostoru dostanete do problémů, nejste v tom zdaleka sami. A to druhé, že každá potíž má řešení. Důležité je požádat o pomoc. Možnosti tu jsou.
 • E-bezpečí: Rodiče, nepanikařte! Film V síti je sice syrový, ale bezpečnost dětí v online prostředí není těžké zabezpečit. Stačí se držet několika rad!
  Ne, svět internetu není nebezpečný sám o sobě. Naopak, pokud se budete držet několika jednoduchých bezpečnostních rad, je riziko, že se vám v online prostředí něco zlého přihodí, velmi nízké. Jaké rady to jsou? O tom už více projekt e-bezpečí ve svém článku z 19. února 2020.
 • Praha 11: Dáváte fotky svých dětí na internet?
  (Nejen) pokud jste si na otázku z nadpisu odpověděli kladně, určitě si přečtěte článek z webu městské části Praha 11 ze 17. února 2020. Dozvíte se, proč může být podobné jednání velmi rizikové.
 • Novinky.cz: Koronavirus představuje hrozbu už i pro počítače
  "Exkluzivní" informace z pochybných webových stránek a odkazů, ze kterých se v lepším případě vyklubou nikde neověřované fake news, v tom horším třeba viry, které mohou představovat reálnou hrozbu pro váš počítač. I o tom je článek serveru Novinky.cz ze 3. února 2020. Samozřejmě obsahuje i řešení, jak tato nebezpečí co nejvíce eliminovat.
 • iDNES.cz: Těmto zkrášlujícím aplikacím se vyhněte. Vaše data jsou v ohrožení
  Vypadat na fotkách lépe než ve skutečnosti, navíc bez práce. Hodně lákavá nabídka! Jen si vybrat mezi nepřebernou nabídkou aplikací, které tohle umí, a stáhnout si ji do telefonu. Ovšem pozor, některé z nich mohou být pořádně rizikové. Článek serveru iDNES z 27. ledna 2020 vám prozradí, na které si dát pozor.
 • TV Prima: Stoupá počet kybernetických útoků na firmy i domácnosti
  V České republice stoupá počet kybernetických útoků nejen na firmy, ale i domácnosti. Hackerům ale často usnadňujeme práci my sami. Třeba tím, že si neumíme dostatečně ochránit své domácí sítě. Reportáž TV Prima z 24. ledna 2020 vám navíc ukáže, že těmhle lidem může k nabourání do vašeho počítače stačit i květináč.
 • Info.cz: Definitivní konec soukromí? Nová technologie údajně rozpozná obličeje miliard lidí
  Tenhle vynález může změnit svět! Systém Australana Hoan Ton-Thata je totiž schopen prakticky okamžitě identifikovat jakéhokoliv člověka procházejícího se po ulici. Na jedné straně tu máme efektivní nástroj v boji proti nejen pouličnímu zločinu. Ale co když se data ze záznamů dostanou do nesprávných rukou? Je toto definitivní konec našeho soukromí? Více v článku serveru Info.cz z 24. ledna 2020.
 • Deník N: Kde jsi včera byl? Mobily na nás prozradí úplně všechno
  Článek o tom, kolik vlastního soukromí nevědomky odhalujeme během klasického používání mobilního telefonu, vyšel v Deníku N 6. ledna 2020.
 
 
Sbalit celý strom složek dokumentů

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Pro mládež > Aktuality

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém