Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) > Základní informace > Základní příručka k ochraně údajů

 

Americká vláda prozkoumá, jak technologické firmy zacházejí s daty spotřebitelů

ČTK, 21. října 2021

 
 
 
Americká vláda prozkoumá, jak velké technologické společnosti zacházejí s finančními a ostatními daty spotřebitelů. Uvedl to dnes list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na informované zdroje. Úřad pro ochranu finančních zájmů spotřebitelů (CFPB) podle nich prověří, jak s daty spotřebitelů zachází Amazon, Apple, Facebook, Google a další firmy.

Očekává se, že úřad vydá nařízení, která mu umožní od velkých technologických společností získat informace. Všechny dotčené firmy se zabývají finančními službami pro spotřebitele nebo mají ambice v tomto odvětví expandovat. Mluvčí CFPB se k věci odmítl vyjádřit.

Desítky otázek budou široce pojaté - od toho, jak se data spotřebitelů využívají k rozhodnutí o úvěru, až po to, jak společnosti na jejich základě personalizují reklamu. Získané informace úřad plánuje podrobit veřejné diskusi, uvedly zdroje.

Opatření CFPB je nejnovějším krokem administrativy prezidenta Joea Bidena, která činnost velkých technologických společností pečlivě zkoumá. Do některých vládních úřadů nastoupily osoby, které tvrdí, že nedostatečné prosazování antimonopolních pravidel, zejména v technologickém sektoru, umožnilo dominantním firmám omezovat konkurenty a potlačovat hospodářskou soutěž. Patří mezi ně například předsedkyně Federální obchodní komise (FTC) Lina Khanová anebo Tim Wu, což je zvláštní asistent prezidenta Bidena pro technologie a politiku hospodářské soutěže.

"Bude zcela zásadní, aby se CFPB důkladně podíval na to, jak velké technologické a další společnosti vstupují do finančních služeb a jaký to má dopad na naše soukromí a naše osobní údaje," konstatoval už v březnu šéf úřadu Rohit Chopra. Ten CFPB vede od loňského října, dříve působil ve Federální obchodní komisi. Tam se mimo jiné postavil proti rekordní pokutě pět miliard dolarů (110 miliard Kč), kterou Facebooku vyměřila FTC za porušování ochrany soukromí. Částka byla podle Chopry nízká.

Vedle už jmenovaných firem úřad CFPB prověří i praktiky u zpracovatelů plateb Square a PayPal, uvedly zdroje.

Činnost CFPB je od zřízení tohoto úřadu za bývalého prezidenta Baracka Obamy politicky polarizující. Bidenovi demokraté si přejí, aby účinně dohlížela na finanční segment. Republikáni a soukromý sektor úřad vnímají jako nástroj nadměrné vládní regulace, poznamenal WSJ.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Americká vláda prozkoumá, jak technologické firmy zacházejí s daty spotřebitelů

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém