Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Australské vládě unikla data o 774 000 migrantech. Ani si toho nevšimla - archiv dokumentů

Zive.cz, 4. května 2020

 
 
 
Vážný problém musí řešit australské ministerstvo vnitra. Vyšetřování britského deníku The Guardian ukázalo, že informace o více než 774 tisících migrantech, které úřad spravuje, byly dostupné ve veřejné databázi na internetu. Stačilo pár kliknutí a kdokoliv se mohl o určitých lidech dozvědět citlivé osobní údaje. Ministerstvo to vůbec netušilo a začalo věc řešit, až když ni bylo upozorněno.

Únik dat pocházel ze systému SkillsSelect, což je platforma, skrze kterou země zve na své území vysoce kvalifikované pracovníky ze zahraničí a nabízí jim přes ni vízum. Lidé, kteří mají zájem emigrovat, musí do webové aplikace zadat osobní údaje a systém jim vygeneruje ID složené z čísel a části jejich jména.

Právě s těmito ID je problém. Přes 774 tisíc jich skončilo ve zmíněné veřejné databázi, kde bylo až příliš jednoduché spojit je s konkrétními lidmi. Odtud pak bylo možné zjistit nejen důvod, proč tito lidé chtějí přicestovat, ale i jejich věk, pohlaví, rodinný stav apod.

„Opravdu to vypadá tak, že pokud jste věděli, kdo se přihlásil, mohli jste uhodnout jejich UserID,“ potvrdila pro deník expertka na ochranu soukromí z australské společnosti Australian Privacy Foundation Monique Mannová. Podle ní je celá situace velmi vážná.

Je to z toho důvodu, že ministerstvo vnitra o záležitosti vůbec nevědělo, SkillsSelect stáhlo offline a začalo generování ID řešit až poté, co jej na to novináři upozornili. Ale především - velmi podobný problém řešilo před třemi lety australské ministerstvo zdravotnictví. Tehdy Melbournská univerzita odhalila veřejnou databázi obsahující zdravotní historii více než 2,9 milionů Australanů a i tehdy bylo možné data spojit s konkrétními lidmi. Vypadá to tak, že se autralské úřady nijak nepoučily a osobní údaje lidí stále nešifrují dostatečně.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Australské vládě unikla data o 774 000 migrantech. Ani si toho nevšimla

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém