Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Británie i Francie připravují vlastní trasovací mobilní aplikace

 

Británie i Francie připravují vlastní trasovací mobilní aplikace

ČTK, 5. května 2020

 
 
 
Londýn/Paříž 5. května (ČTK) - V Británii dnes začali testovat novou mobilní aplikaci, která má pomoci při vyhledávání kontaktů lidí nakažených koronavirem. Pokud bude skutečně fungovat, měl by být široké veřejnosti k dispozici do poloviny května, informoval zpravodajský web BBC. Francie by chtěla mít vlastní trasovací aplikaci hotovou do 2. června, kdy v zemi začne druhá fáze uvolňování karanténních opatření.

Britskou aplikaci, kterou vyvinuli programátoři zdravotního systému NHS, budou nejprve testovat na ostrově Wight v jižní Anglii. Ode dneška ji budou zkoušet zdravotníci a zaměstnanci místní samosprávy, ve čtvrtek si ji budou moci stáhnout i ostatní obyvatelé ostrova, kterých je asi 140.000.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock už v pondělí vyzval, aby si pilotní podobu aplikace stáhlo co nejvíce ostrovanů. Obavy z možného zneužití osobních údajů dnes Hancock odmítl a uvedl, že se na ochranu dat při vývoji myslelo. Z osobních údajů se podle něj bude ukládat jen poštovní směrovací číslo, další data jen v případě souhlasu uživatelů.

Cílem britské aplikace je rychle vysledovat lidi, se kterými se člověk nakažený virem SARS-CoV-2 setkal, a mohl je tak nakazit. Její zprovoznění je součástí plánů britské vlády na postupné rušení opatření přijatých v boji s pandemií covidu-19.

Na zavedení aplikace s názvem StopCOVID, která bude sledovat kontakty nakažených pomocí technologie Bluetooth, se chystá také Francie. Státní tajemník pro digitalizaci Cédric O dnes uvedl, že by měla být k dispozici do 2. června, tedy do začátku druhé fáze rozvolňování karanténních opatření. První fáze začne již v příští týden.

Za zdržení ve vývoji aplikace může podle státního tajemníka mimo jiné společnost Apple. "Apple nám mohl pomoci, aby aplikace fungovala na iPhonech ještě lépe. Rozhodli se ale, že to neudělají," řekl O v rozhovoru se stanicí BFMTV. Společnost Apple podle agentury Reuters odmítla na výrok reagovat.

Testovací fáze, která v Británii začala dnes, čeká francouzskou aplikaci nejspíš příští týden, kdy v zemi začnou být uvolňována karanténní opatření zavedená v polovině března.

I ve Francii někteří poslanci vyjádřili obavy o soukromí uživatelů aplikace. Místní vláda chce totiž stejně jako ta britská skladovat data v centrální databázi, která sice usnadňuje pátrání po kontaktech, zároveň je ale náchylnější k útokům hackerů.

Proti centrálním databázím se staví například firmy Apple a Google, jejichž operační systémy jsou prakticky ve všech mobilních telefonech. Obě firmy by chtěly, aby se data ukládala přímo v zařízeních. "Myslíme si, že dohled nad zdravotním systémem v boji s koronavirem je záležitostí vlád a ne nezbytně velkých amerických společností," namítl dnes ale francouzský státní tajemník pro digitalizaci.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Británie i Francie připravují vlastní trasovací mobilní aplikace

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém