Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Britové zaplatí za brexit svými daty

Lidové noviny, 27. února 2020

 
 
 
LONDÝN/PRAHA Data britských občanů, která mají u společnosti Google, opustí Britské ostrovy. Americká společnost minulý čtvrtek oznámila, že údaje ze služeb jako YouTube, Gmail či Google Play se přestěhují z Irska, kde je dosud střežila společnost Google Ireland Limited, do Spojených států, kde na ně bude dohlížet mateřská Google LLC.

Důvodem je podle firmy skutečnost, že Spojené království opouští Evropskou unii. Podle expertů se gigant z amerického Silicon Valley nejspíše odhodlal k tomuto kroku, aby se vyhnul případným potížím v nadcházejícím vyjednávání.

Pokud se Londýn a Brusel podle listu Financial Times nedohodnou na sdílení dat do 31. prosince, kdy končí přechodné pobrexitové období, bude jejich přesun a zpracovávání mezi Spojeným královstvím a EU nelegální.

„Podobně jako mnoho dalších odborníků na ochranu osobních dat to čtu tak, že Google je skeptický ke schopnosti Spojeného království udržet si takzvaný status ‚přiměřenosti‘ s Evropskou unií, který by umožnil jejich volný tok,“ řekl listu Michael Veale, který o digitálních právech a jejich regulaci přednáší na University College London. „Google by se tím vystavil značnému riziku nezákonnosti v souvislosti s přenosy dat mezi Irskem a Spojeným královstvím,“ doplnil.

Část odborné veřejnosti má ale z tohoto bezprecedentního kroku obavy. „Přesun osobních údajů do USA zjednoduší přístup k takovým datům programům sloužícím k hromadnému sledování. Dnes ve Spojených státech takřka neexistuje žádná ochrana soukromí pro toho, kdo není jejich občanem,“ uvedl pro server The Register Jim Killock, ředitel britské neziskové organizace Open Rights Group, která se zabývá ochranou digitálních práv a svobod. „Nemáme žádný důvod věřit vládě (prezidenta) Donalda Trumpa ohledně jejího zacházení s daty britských občanů. Možnosti zneužití jsou přitom obrovské,“ doplňuje.

Snazší šmírování

Sama společnost Google ale britské zákazníky ujišťuje, že se z hlediska ochrany jejich dat nic nemění a i nadále se bude na tato data vztahovat evropské Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Jenže právě tady je skrytý problém. Po definitivním opuštění Unie není vůbec jasné, jestli se tato pravidla budou vztahovat i na Brity. Pokud ne, mělo by se s těmito citlivými údaji nakládat podle americké legislativy známé jako CLOUD (Clarifying Lawful Overseas Use of Data). Ta je přitom mnohem vstřícnější k požadavkům bezpečnostních služeb a vlád. A nejde jen o přístup Američanů, ale i samotné britské garnitury k těmto údajům. Například agentura Reuters informovala, že přesun zjednoduší získání dat ze strany samotných britských úřadů například v případě kriminálního vyšetřování.

Financial Times oslovily i technologický gigant Facebook, jestli se k něčemu podobnému nechystá. Společnost nicméně odmítla otázku jakkoliv komentovat.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Britové zaplatí za brexit svými daty

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém