Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Britský nejvyšší soud zablokoval hromadnou žalobu proti Googlu

 

Britský nejvyšší soud zablokoval hromadnou žalobu proti Googlu

ČTK, 10. listopadu 2021

 
 
 
Britský nejvyšší soud dnes zablokoval hromadnou žalobu proti Googlu za údajně nezákonné sledování osobních dat z milionů iPhonů. Účastníci hromadné žaloby požadovali odškodné 3,2 miliardy liber (94,3 miliardy Kč). Podle soudu však stěžovatel neprokázal, že by shromažďováním údajů byla jednotlivcům způsobena škoda. Soudce ale nevyloučil možnost budoucích hromadných žalob, pokud se podaří vyčíslit škody. Případ bude mít důsledky pro podobné hromadné žaloby, napsal zpravodajský server BBC.

Přelomový případ iniciovaný Richardem Lloydem, aktivistou za práva spotřebitelů a bývalým ředitelem časopisu Which?, se snažil rozšířit britský režim hromadných žalob tak, aby zahrnoval i nároky na odškodnění za údajné zneužití údajů, a to i v případě, že nedošlo k žádné zjevné finanční ztrátě nebo újmě.

Lloyd tvrdí, že Google v letech 2011 a 2012 tajně získal osobní údaje více než pěti milionů uživatelů iPhonů. Americká internetová společnost podle iniciátora kauzy obešla výchozí nastavení ochrany osobních údajů v prohlížeči Safari, sledovala historii prohlížení internetu a získaná data používala ke komerčním účelům.

"Jsme hořce zklamáni, že nejvyšší soud neučinil dost pro ochranu veřejnosti před společností Google a dalšími velkými technologickými firmami, které porušují zákon," konstatoval Lloyd. Jeho právní zástupce James Oldnall z advokátní kanceláře Milberg to označil za "temný den, kdy byla chamtivost firem oceněna výše než právo na soukromí".

Společnost Google uvedla, že se již léta zaměřuje na produkty a infrastrukturu, které respektují a chrání soukromí lidí. Tato žaloba souvisí s událostmi, které se odehrály před deseti lety, připomněl podnik a dodal, že tímto problémem v tu dobu zabýval.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Britský nejvyšší soud zablokoval hromadnou žalobu proti Googlu

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém