Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Poradna > Mám dotaz. Jak postupovat?

 

Chci mít pod kontrolou svou virtuální identitu

 
 
 
Velmi aktuálním pojmem je v dnešní době virtuální identita. Tu má, v menší či větší míře každý, kdo se pohybuje v internetovém světě. Její součástí jsou informace, které na sebe na internetu prozradil, tedy zpravidla třeba ve vyhledavačích, sociálních sítích, diskuzích apod. Společnosti, které takové platformy provozují, se tak prakticky stávají zpracovateli obrovského množství osobních údajů. Jaká pravidla nastavilo GDPR, aby byla data miliónů lidí pod adekvátní ochranou?

Pro poskytnutí zmiňovaných služeb by společnosti, které je provozují, měly jasně a srozumitelně definovat pravidla používání a informovat uživatele o zpracování osobních údajů.

Z nových pravidel ochrany údajů, které přineslo od května 2018 obecné nařízení, vyplývá, že když dochází ke zpracovávání osobních údajů na základě souhlasu, musí se tento souhlas zakládat na informovaném rozhodnutí a musí dojít k jeho zjevnému vyjádření. V praxi toto pravidlo představují výzvy k prostudování všeobecných podmínek a nastavení ochrany osobních údajů. Jediné, co musí uživatel udělat, je zaškrtnout příslušné políčko, pokud s podmínkami souhlasí.

Bohužel, prakticky si tyto podmínky opravdu prostuduje jen málokdo, což je velikou chybou. Protože jen jejich pečlivým přečtením se uživatel následně může lépe vyvarovat poskytnutí osobních údajů subjektu, jenž by s osobními údaji nakládal předem neodsouhlaseným způsobem.

V této souvislosti přinesla nepříliš lichotivé výsledky anketa Evropské komise, které se zúčastnilo 27 tisíc Evropanů. Mimo jiné z ní vyplývá, že většina lidí si nastavení ochrany svého soukromí ani nepokouší změnit – buď z důvěry, že sociální síť má ochranu soukromí přednastavenu přiměřeně, nebo třeba vinou skutečnosti, že si nastavení sami změnit neumí.

Další výsledky výzkumů, informace, ale i soupis práv v rámci obecného nařízení o ochraně osobních údajů, naleznete v letáku Evropské komise Mějte pod kontrolou svou virtuální identitu.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Poradna > Mám dotaz. Jak postupovat? > Mám problém s údaji na internetu > Chci mít pod kontrolou svou virtuální identitu

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém