Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Dozorová a rozhodovací činnost > Ukončené kontroly > Kontroly za rok 2016 > Kontrolní činnost podle zákona o ochraně osobních údajů - 2. pololetí > Kontrola subjektu v oblasti výzkumu a vývoje (InfoScience Praha s.r.o.)

 

Chraňme si zákon na ochranu soukromí

 
 
 

„Sedněte Kulíku, máte nedostatečnou!“ Kdo by neznal hrdiny těch starých studentských filmů, k nimž se občas s úsměvem rádi vracíme na televizní obrazovce. Rebelanti Kulík, Čuřil, Holous a…, už nevím jak se všichni ti další jmenovali, s potěšením využili každé příležitosti, aby nějak nabourali v té době zdánlivě neotřesitelnou profesorskou autoritu. Po vynesení ortelu známkou spravedlivě oceňující fatální neznalost však se sklopenýma ušima usedli zpátky do lavice. Ani nám, usedajícím do někde ještě stejných školních lavic o pár desítek let později, nepřipadalo učitelovo sdělení známky po ústním zkoušení před kolektivem třídy jako útok proti naší osobnosti. Ne tak některým dnešním žákům a studentům. A tak chtějí svým učitelům a profesorům známkování před třídou zakázat. Inu, je jiná doba a dnes už přece máme zákon o ochraně osobních údajů.

Ano, je jiná doba. Počítače, u nichž dnešní Kulíkové a Čuřilové tráví dlouhé hodiny svého volného času, jsou schopny ve zlomku okamžiku vyhodnotit stovky a tisíce jmen a k nim přiřazených údajů. Jiného rasového původu je ten a ten a ten… Náš nový prací prášek kupuje ta a ta a ta… Rakovinou trpí ten a ten a ten, ta a ta a ta…

Jak snadné je pak využívat a zneužívat na tomto podnosu servírovaná kvanta osobních dat. Ty, kteří si to jako první uvědomili, patrně pojala hrůza, hrůza, která stála u zrodu prvních zákonů majících chránit osobní údaje před takto prováděnými systematickými operacemi. V angličtině se pro tyto operace ujal termín „personal data processing“, v češtině „zpracování osobních údajů“. Pro takto zákony definované „zpracování“ byly přijaty přísné podmínky, z nichž klíčový význam má souhlas subjektu údajů se zpracováním. Výjimky z těchto podmínek musejí být většinou stanoveny jiným, zvláštním zákonem.

Někdy se ale zákonem o ochraně osobních údajů ohánějí různí chytráci i v případech, kdy ke zpracování osobních údajů buď vůbec nedochází nebo souhlas se zpracováním není nutný s ohledem na jiné zákony. Žáci, kteří ne dost dobře prospívají, chtějí zakázat učitelům, aby je před třídou známkovali. Stejně jako dospělí v zaměstnání, kteří chtějí svému nadřízenému zakázat, aby jim na pracovní poradě vytkl sebemenší chybu. Starosta, který nesnáší člena zastupitelstva, mu odmítá sdělit informace o činnosti obce. Co na tom, že toto právo dává zastupiteli zákon o obcích. Neochotný úředník nesdělí občanovi informaci, která s ochranou soukromí nemá vůbec nic společného. A všichni se přitom zaklínají zákonem o ochraně osobních údajů. A tak mě napadá, že i ten “zákon o ochraně“ bychom si měli chránit před jeho zneužíváním a diskreditací.

Vraťme se závěrem do školních lavic či spíše k pedagogovi na stupínku před nimi, a nejen k tomu z filmového plátna. Snad se mnou budete souhlasit, že by měl odpovídajícím způsobem chránit to, co již je nebo může být výsledkem zpracování osobních údajů žáků, tedy například ten notes odcizený „dlouhou rukou Saxaninou“. Zakazovat mu ale říci onu kouzelnou větu:

„Nepotěšil jste mne studente, ani já vás nepotěším,“ smyslem zákona o ochraně osobních údajů určitě není.

Tento článek byl publikován v Informačním Bulletinu Úřadu pdf Soubor č. 3/2003.

 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém