Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

GDPR telefonní linka

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

EU má obavy z dohody s USA o přístupu k bankovním údajům - archiv dokumentů

euractiv.cz, 29. 1. 2010
Článek přináší názory Viviane Redingové, budoucí komisařky pro spravedlnost, základní práva a občanství, na ochranu osobních údajů např. v oblasti dohody SWIFT nebo internetových sociálních sítí.

 
 
 

EU má obavy z dohody s USA o přístupu k bankovním údajům

29. 1. 2010   euractiv.cz   str. 0   Euractiv.cz / Sekce / Bezpečnost a spravedlnost

Budoucí komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Reding se chystá předložit návrh úpravy evropských pravidel na ochranu soukromí. Důvodem je například dohoda SWIFT, která americkým vyšetřovatelům umožňuje přístup k informacím o bankovních účtech občanů EU.

U příležitosti čtvrtého Evropského dne ochrany osobních údajů budoucí komisařka Viviane Reding včera v Bruselu zdůraznila, že ochrana soukromí je její prioritou a že se musí dostatečně aplikovat i na vztahy s ostatními zeměmi. Především zmínila dohody, které EU uzavřela se třetími zeměmi za účelem společného boje proti terorismu.

„Máme nutit občany odhalovat osobní informace jenom proto, aby prokázali, že nemají co skrývat?“ řekla Reding před europoslanci a odborníky v Parlamentu. Dohoda SWIFT vstupuje v platnost již příští týden a je součástí společné protiteroristické strategie. Sledování bankovních transakcí může bezpečnostním složkám pomoci odhalit připravovanou teroristickou akci.

„Jsem stále přesvědčená, že smlouva SWIFT je efektivní a přiměřený nástroj boje s terorismem. Budu se jí ale během následujících týdnů zabývat,“ prohlásila Reding. „Chci se ujistit, že evropská legislativa a mezinárodní dohody nejsou založené na emocionálních reakcích způsobených nedávnými hrozbami,“ dodala Reding.

Minulý týden dali poslanci jasně najevo svůj nesouhlas s dohodou SWIFT a požádali o odložení jejího vstupu v platnost. Nelibost dokument vyvolává hlavně na straně liberálů, kteří sledování bankovních údajů občanů považují za narušení soukromí.

Reding si „posvítí“ na sociální sítě

Reding znovu zopakovala, že sociální sítě jako Facebook či MySpace představují pro ochranu soukromí hrozbu.

Podle zprávy Komise tyto stránky používá 41,7 milionů Evropanů, kteří zde vystavují své fotografie a odhalují osobní informace.

Zpráva Komise upozorňuje, že by uživatelé měli „zveřejňovat údaje a fotografie jiných osob pouze s jejich souhlasem.“ Pokud by toto pravidlo začalo skutečně platit, značně by změnilo fungování podobných stránek. Evropská legislativa již hovoří o tom, že se osobní údaje mohou používat jen v legitimních případech, a to s předchozím souhlasem dotyčné osoby.

Na včerejším setkání v Parlamentu Reding poslancům sdělila, že transparentnost a vyjasnění pravidel pro poskytování souhlasu k použití osobních údajů patří mezi její hlavní úkoly.

Reding se chce ujistit, že pravidla ochrany, která vymezují směrnice o soukromí a směrnice na ochranu osobních údajů, nezaostávají za technologickým vývojem a že jsou dost komplexní, aby vyhověla Lisabonské smlouvě. Ta vstoupila v platnost koncem loňského roku a ochrana soukromí je jednou ze základních výsad, kterou občanům EU garantuje.

„Během svého funkčního období se Reding pokusí tato základní práva prosadit do veškeré evropské legislativy,“ vyjádřili se její blízcí spolupracovníci.

URL | URL adresa http://www.euractiv.cz//clanek/eu-ma-obavy-z-dohody-s-usa-o-pristupu-k-bankovnim-udajum-007016

 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Archiv > Ochrana osobních údajů v českých médiích (do r. 2015) > EU má obavy z dohody s USA o přístupu k bankovním údajům

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém