Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

EU - US Data Privacy Framework a návrh Evropské komise

Sekretariát Sboru (EDPB) informoval předsedy všech dozorových úřadů, stejně tak jako členy podskupin International Transfers Subgroup (ITS) & Borders, Travel & Law Enforcement Subgroup (BTLE) o tom, že evropský komisař Didier Reynders zaslal předsedkyni Sboru paní Jelinekové dlouho očekávaný návrh rozhodnutí Komise o odpovídající úrovni ochrany osobních údajů zajištěné společnou dohodou EU-US Data Privacy Framework. Tedy novou dohodou mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými o vytvoření programu, ve kterém budou američtí účastníci považováni za bezpečné dovozce osobních údajů, poskytující předaným osobním údajům z Evropy „v zásadě rovnocennou“ ochranu s ochranou danou obecným nařízením (GDPR) tak, jak to vyžaduje čl. 45 obecného nařízení, judikatura Evropského soudního dvora a zvláště pak rozsudek ve věci Schrems II.
 

 
 
Sekretariát Sboru (EDPB) informoval předsedy všech dozorových úřadů, stejně tak jako členy podskupin International Transfers Subgroup (ITS) & Borders, Travel & Law Enforcement Subgroup (BTLE) o tom, že evropský komisař Didier Reynders zaslal předsedkyni Sboru paní Jelinekové dlouho očekávaný návrh rozhodnutí Komise o odpovídající úrovni ochrany osobních údajů zajištěné společnou dohodou EU-US Data Privacy Framework.

. Tedy novou dohodou mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými o vytvoření programu, ve kterém budou američtí účastníci považováni za bezpečné dovozce osobních údajů, poskytující předaným osobním údajům z Evropy „v zásadě rovnocennou“ ochranu s ochranou danou obecným nařízením (GDPR) tak, jak to vyžaduje čl. 45 obecného nařízení, judikatura Evropského soudního dvora a zvláště pak rozsudek ve věci Schrems II.

Program Data Privacy Framework na rozdíl od svých předchůdců, původního programu Safe Harbor a následujícího programu Privacy Shield, již podle Komise odpovídá standardům nastaveným rozsudkem ve věci Schrems II, a to zvláště v oblasti americké zákonné úpravy přístupu státních orgánů k osobním údajům spravovaným americkými společnostmi, která byla nedávno zásadním způsobem novelizována exekutivním nařízením (Executive Order) prezidenta Bidena.

Sbor prostřednictvím svých podskupin ITS a BTLE vypracuje v souladu s čl. 70(1)(s) obecného nařízení stanovisko, přičemž komisař ve svém průvodním dopise vyjádřil naději, že schválené stanovisko Sboru bude předáno Komisi do 15. února 2022. Úřad se bude prostřednictvím svých zástupců v podskupinách na vypracování stanoviska Sboru rovněž podílet, přičemž termín vypracování stanoviska Sboru zatím nelze predikovat. 


 
Zodpovídá: Milan Řepka
Vytvořeno / změněno: 20.12.2022 / 20.12.2022

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Novinky
 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém