Eurodac je systém pro srovnání otisků prstů žadatelů o azyl a některých kategorií ilegálních přistěhovalců. Na základě tohoto systémů je příslušným orgánům v členských státech Evropské unie umožněna identifikace žadatelů o azyl a osob, které byly zadrženy v souvislosti s nezákonným překročením vnější hranice Evropské unie.
Databáze Eurodac především upravuje nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 603/2013 ze dne ze dne 26. června 2013 o zřízení systému „Eurodac“ pro porovnávání otisků prstů za účelem účinného uplatňování nařízení (EU) č. 604/2013 kterým se stanoví kritéria a postupy pro určení členského státu příslušného k posuzování žádosti o mezinárodní ochranu podané státním příslušníkem třetí země nebo osobou bez státní příslušnosti v některém z členských států, a pro podávání žádostí orgánů pro vymáhání práva členských států a Europolu o porovnání údajů s údaji systému Eurodac pro účely vymáhání práva a o změně nařízení (EU) č. 1077/2011, kterým se zřizuje Evropská agentura pro provozní řízení rozsáhlých informačních systémů v prostoru svobody, bezpečnosti a práva (přepracované znění)
Práva subjektu údajů
Subjekt údajů má právo být na vlastní žádost informován o všech zpracovávaných údajích o své osobě v databázi Eurodac a požadovat opravu, jsou-li údaje nepřesné nebo neúplné. Pakliže jsou osobní údaje zpracovávány protiprávně, je oprávněn požadovat jejich výmaz.
Žadatel má dále právo podat žalobu nebo stížnost u příslušných orgánů nebo soudů členského státu, který mu odepřel právo na přístup, opravu nebo výmaz osobních údajů.