Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Evropa si připomíná Den ochrany osobních údajů

28. 1. 2021 – Dnes právě před čtyřiceti lety – 28. ledna 1981, přijala Rada Evropy historicky první zákonodárný dokument, který reflektoval ochranu osobních údajů. Tehdejší Úmluva o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů se stala vzorem a inspirací pro další navazující zákony, které tuto oblast formovaly, včetně obecného nařízení.
 

 
 
„Den ochrany osobních údajů berme jako připomínku doby a situace, ve které žijeme. Všudypřítomná digitalizace a stále větší úloha online světa internetu nám přináší spoustu výhod a ulehčení. Zároveň však představuje také mnohá nebezpečí. Ještě nikdy v minulosti nebylo tak jednoduché dostat se nám do soukromí a zneužít naše osobní údaje k manipulaci nebo dalšímu nekorektnímu jednání ve vlastní prospěch. Jejich hodnotu a křehkost nám ukazují také stále častější kybernetické útoky. Kybernetické útoky však nejsou jedinou současnou hrozbou pro naše soukromí. Značná rizika pro ochranu osobních údajů přinášejí rovněž dobře míněná opatření v rámci boje proti pandemii nemoci COVID-19. Tato opatření je vždy nutno velmi pečlivě posuzovat z hlediska vyvážení chráněných zájmů (ochrana života a zdraví a ochrana soukromí), efektivity a rizika zneužitelnosti vytvořených prostředků. Je proto nutné, aby byla ochraně našich osobních dat věnována větší pozornost než kdy dříve,“ uvedl předseda Úřadu Jiří Kaucký.

V tomto směru zároveň ocenil roli obecného nařízení (GDPR). Právní norma, který má ochranu osobních údajů v současné době na starosti, ještě lépe odpovídá nadnárodnímu rámci ochrany osobních údajů v zemích Evropské unie. Vzorem se však v mnohem větší míře stává také pro další státy mimo evropskou sedmadvacítku. 

Na základě poznatků z praxe Úřadu vnímá jeho předseda Jiří Kaucký, že stále větší respekt si obecné nařízení získává také napříč českou společností. „I díky prudkému rozvoji digitalizace a vlivu online světa internetu na náš dnešní život se z něj postupně stal respektovaný právní předpis, jehož důležitost si uvědomuje stále více lidí, stále však často bohužel až v okamžiku, kdy se stanou obětmi jeho porušení,“ konstatoval. 

U příležitosti dnešního kulatého výročí vydala Rada Evropy Deklaraci, ve které mimo jiné vyzývá členské státy k ratifikování Protokolu o změně Úmluvy 108, kterým je dosavadní znění modernizováno a přizpůsobeno dnešnímu stupni rozvoje digitálního světa.

Svůj příspěvek ke Dni ochrany osobních údajů dnes vydal také Evropský sbor (EDPB). Na tvorbě originálního videa, v němž v krátkých prostřizích hovoří zástupci většiny evropských dozorových úřadů, se podílel také Úřad.
 
Zodpovídá: Mgr. Vojtěch Marcín
Vytvořeno / změněno: 28.1.2021 / 28.1.2021

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Novinky
 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém