Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Evropa slaví Den ochrany osobních údajů

28. 1. 2020 – Úmluva o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů byla prvním zákonodárným dokumentem, který reflektoval oblast ochrany osobních údajů. Rada Evropy ji přijala dnes přesně před 39 lety – 28. ledna 1981.
 

 
 
Právě na Úmluvu o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů navázaly další specializované zákony na ochranu osobních údajů v čele s obecným nařízením (GDPR). To lépe odpovídá nadnárodnímu rámci ochrany osobních údajů v zemích Evropské unie. Vzorem se však stále více stává také pro další státy mimo evropskou osmadvacítku.

„Den ochrany osobních údajů je důležitou připomínkou doby, ve které se nacházíme. Doby, ve které je ochraně osobních údajů zcela logicky věnována větší pozornost veřejnosti kvůli stále se prohlubující digitalizaci a všudypřítomným komunikačním technologiím. V této souvislosti býváme svědky jejich nekorektního využívání ve snaze o manipulaci lidí a stále častější kybernetické útoky. Chraňme proto své ústavně zakotvené právo na soukromí,“ uvedla předsedkyně ÚOOÚ Ivana Janů.

„Osobní údaje se stávají stále důležitějšími pro naši ekonomiku a pro náš každodenní život. S rozšířením 5G sítí a využíváním technologií umělé inteligence a internetu věcí budou hojně využívány způsobem, jaký si pravděpodobně ani neumíme představit. I když se nabízí řada úžasných příležitostí, některé případy ukazují, že zde existují rizika, a to jak pro jednotlivce, tak pro naši demokracii. Uvědomujeme si proto, že v Evropě nejsou přísná pravidla ochrany osobních údajů luxusem, ale nutností,“ prohlásila Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty EU a transparentnost.

Tradiční Den ochrany osobních údajů si Evropa připomíná již od roku 2007.
 
Zodpovídá: Mgr. Vojtěch Marcín
Vytvořeno / změněno: 28.1.2020 / 28.1.2020

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Novinky
 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém