Dříve se přes ni trasovali lidé, kteří se mohli nakazit koronavirem, teď hodlá Francie využít svou covidovou aplikaci na cestování. A to jako první země v Evropské unii. Nejprve ji vyzkouší pro cesty na Korsiku a do svých zámořských regionů. Brzy ji hodlá nasadit také na návštěvy sousedních zemí.
„Chceme Francouzům zjednodušit život,“ řekl francouzský ministr pro digitalizaci Cédric O. Podobná služba by měla začít v celé Evropě začátkem léta.
Francie využije svou aplikaci TousAntiCovid, tedy volně přeloženo „všichni proti covidu“, což je obdoba české eRoušky. Až dosud tak fungovala pro stopování kontaktů nakažených. Do svého chytrého telefonu si ji zatím stáhlo na 15 milionů Francouzů, tedy zhruba čtvrtina obyvatel.
Aplikace nyní prošla výraznou proměnou. Uživatelé si do ní mohou nahrát výsledky svých antigenních nebo PCR testů. Stejné to brzy bude i s očkováním. Aplikace pak vygeneruje QR kód, který bude obsahovat všechny potřebné informace o uživateli včetně jeho jména, data očkování nebo údajů o negativních testech. Lidé mohou na vyžádání získat i tištěnou verzi.
Ministr Cédric O uvedl, že aplikace má dvě výhody. „Výsledky testů se nedají zfalšovat a aplikace se dá také rychle zkontrolovat,“ řekl. Právě případů, kdy lidé falšují výsledky testů, poslední dobou podle agentury AFP ve Francii přibývá. Ve chvíli, kdy se země snaží potlačit šíření nakažlivější brazilské mutace, je ale klíčové se podobným podvodům vyhnout.
Tamní vláda hodlá aplikaci využít k několika účelům. Testuje ji na některých letech společnosti Air France a Air Corsica mezi Paříží a Ajacciem na Korsice, dále mezi Paříží a zámořskými regiony, mezi které se řadí například ostrovy Guadeloupe či Martinik. Francouzská vláda na začátku května aplikaci otestuje také při cestách do sousedních zemí, popisuje deník Le Figaro. Ministr Cédric O upozornil, že vláda jedná s několika zeměmi i aerolinkami, aby tento certifikát byl mezinárodně uznán.
Vedle toho uplatní TousAntiCovid při uvolňování protikoronavirových opatření, které vláda plánuje na začátek května. Francouzi ji například využijí při vstupech na větší akce, jako jsou třeba koncerty, festivaly nebo veletrhy. „Zdravotní certifikát se nebude používat na denní aktivity, jako je třeba chození do restaurace nebo do obchodů,“ upozornil ministr Cédric O.
Podobně jako Francie i další evropské země připravují podobné aplikace. Dánsko tento týden spustilo takzvaný Coronapas. Do svých chytrých telefonů si ho mohou stáhnout lidé, kteří už jsou naočkovaní, prodělali covid v posledních 12 týdnech nebo mají negativní test starý nanejvýš 72 hodin. Aplikace jim umožní vstup například do kadeřnictví či do zoo. Od 6. května pak také do muzeí, divadel, restaurací nebo kin.
Podobnou aplikaci připravuje taky Česko. Mnozí odborníci považují právě digitální certifikáty za prostředek, který usnadní uvolnění koronavirových restrikcí i cesty v rámci zemí Evropské unie.
Francouzský ministr pro digitalizaci Cédric O dodává, že certifikát bude součástí právě celoevropského systému. Evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders minulý týden uvedl, že „covidový pas“ by měl začít fungovat nejpozději do 21. června, tedy ještě před začátkem letní turistické sezony. O vznik takového certifikátu stojí zejména Řecko a další země jižní Evropy, pro jejichž ekonomiku je turistický ruch klíčový.
Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton v rozhovoru pro francouzskou televizi BFMTV dodal, že digitální certifikát bude dostupný pro všechny, tedy i pro děti. Certifikát ale nebude povinný, dodal.