Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Google pokutovaly Itálie, Francie nebo Rusko, miliardové pokuty dostal od EK - archiv dokumentů

ČTK, 7. června 2021

 
 
 
Výběr pokut, které dostala americká společnost Google od vybraných zemí či organizací (řazeno abecedně):

Belgie

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady loni v červenci Googlu rekordní pokutu 600.000 eur (16 milionů Kč). Smazání takových odkazů ukládá zákon Evropské unie, který lidem přiznává v internetovém prostředí "právo být zapomenut". Soudní dvůr Evropské unie v roce 2014 rozhodl, že lidé mají právo žádat odstranění dat, pokud jsou zastaralá, nepravdivá nebo pokud se jich osobně dotýkají.

Evropská unie 

Od Evropské komise (EK) dostal Google už tři pokuty v celkové výši 8,25 miliardy eur (asi 210 miliard Kč). V červnu 2017 dostal pokutu 2,42 miliardy eur (tehdy 63,6 miliardy Kč) za zneužití dominantního postavení, a to kvůli zvýhodňování vlastní služby pro porovnávání obchodních nabídek. V září 2017 se Google odvolal a oznámil, že chce konkurenčním srovnávačům cen umožnit dostat se na úroveň jeho vlastní služby prostřednictvím aukce. V červenci 2018 EK vyměřila Googlu rekordní pokutu 4,34 miliardy eur (tehdy 112,2 miliardy Kč). Google podle ní zneužíval dominantního postavení svého operačního systému Android a od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která systém využívala. Google se odvolal, nicméně v březnu 2019 dostal od EK další pokutu, tentokrát 1,49 miliardy eur (tehdy 38,2 miliardy Kč) kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou.

Francie

Ve Francii Google zaplatí pokutu 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč) za to, že při prodeji reklamy upřednostňoval své vlastní produkty před klientskými, a zneužíval tak svého postavení na trhu on-line reklamy. Už loni v prosinci francouzský úřad pro ochranu osobních údajů CNIL vyměřil Googlu pokutu 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč) za porušení pravidel pro sledování internetové reklamy, takzvaných cookies, a pokutu 150 milionů eur (3,8 miliardy Kč) dostal Google ve Francii i v prosinci 2019. Tehdy to bylo za nejasnosti kolem reklamy na stránkách jeho služby Google Ads. V září 2019 se Google dohodl s francouzskými úřady, že zaplatí téměř jednu miliardu eur (25,9 miliardy Kč), aby urovnal vyšetřování, které se týká podezření z daňových podvodů. Pokuta tvořila polovinu této částky, zbytek bylo doplacení daní.

Itálie

V Itálii dostal Google letos v květnu pokutu 102 milionů eur (2,6 miliardy Kč) za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Antimonopolní úřad oznámil, že Google k tomu využívá svého operačního systému Android a on-line obchodu s aplikacemi Google Play.

Německo

Německý úřad na ochranu informací vyměřil v dubnu 2013 Googlu pokutu 145.000 eur (zhruba čtyři miliony Kč) za shromažďování údajů z nezabezpečených bezdrátových sítí. Úřad uvedl, že mohl vyměřit pokutu ve výši maximálně 150.000 eur.

Rusko

Moskevský soud vyměřil loni v prosinci Googlu pokutu tři miliony rublů (skoro 900.000 Kč) za to, že firma neodstranila z výsledků vyhledávání obsah, který je v Rusku zakázán. Byla to čtvrtá pokuta, kterou Google v Rusku dostal za to, že odmítá filtrovat výsledky vyhledávání, jak to žádá ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Od roku 2018 Google dostal až do loňského prosince tři pokuty v celkové výši 2,7 milionu rublů (přes 793.000 Kč), které zaplatil. Další pokuty v celkové výši 9,5 milionu rublů (2,7 milionu Kč) dostal Google v Rusku minulý měsíc. Důvodem opět bylo, že firma neodstranila obsah, který ruské úřady považují za závadný.

Turecko

Turecký úřad pro regulaci hospodářské soutěže vyměřil letos v dubnu Googlu pokutu přes 296 milionů tureckých lir (zhruba 800 milionů Kč). Postih zdůvodnil zneužíváním dominantního postavení v internetovém vyhledávání.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Google pokutovaly Itálie, Francie nebo Rusko, miliardové pokuty dostal od EK

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém