Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Dozorová a rozhodovací činnost > Ukončené kontroly > Kontroly za rok 2019 > Kontrolní činnost v oblasti ochrany osobních údajů - 1. pololetí > Zaměstnavatelé, personalistika

 

Jak dlouho zůstávají naše elektronické stopy na internetu?

 
 
 

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak dlouho zůstávají texty nebo fotografie, které jednou umístíte na internet, nadále přístupné, aniž byste o to nadále stáli? Přitom i zpočátku nevinně vyhlížející profil s fotkami z teenagerovských let vám může později způsobit vážné problémy v profesním životě.

Až se budete za několik let ucházet o zaměstnání, může se vám docela dobře stát, že vás bude neuvážené umísťování informací o sobě na internet pořádně mrzet. Výsledky nedávného průzkumu potvrdily, že velké množství personálních agentur, které zprostředkovávají práci, ale i personálních oddělení ve firmách zkoumá při náboru nových zaměstnanců minulost kandidátů na internetu.

I vám se tak může snadno stát, že po zadání vašeho jména do internetového vyhledavače nebo prostřednictvím vyhledávání příspěvků na blozích či prohlížením fotek a veřejně dostupných komentářů na sociálních sítích na vás budoucímu zaměstnavateli doslova „vypadne“ řada údajů, které byste si zrovna za rámeček nedali. Nepromyšlený příspěvek pak může značně zkomplikovat vaše snahy o přijetí. Takových malých kostlivců může být po letech více a zbavit se jich je mnohdy téměř nemožné…

To, že budoucí zaměstnavatel nebo personální agentura vyhledává informace žadatelů na internetu, není dnes něčím výjimečným. Důsledky, které z toho plynou, jsou až zarážející. Podle průzkumu 70 % amerických personalistů přiznalo, že už v minulosti odmítli některé uchazeče právě kvůli jejich internetové minulosti. Nejčastěji se jednalo o nevhodné fotky, kontroverzní vyjádření v on-line fórech nebo členství v určitých on-line komunitách.

Internet do značné míry ukončil dobu, kdy jste mohli spoléhat na to, že se časem na vaše názory pozapomene a že se zaměstnavatel nikdy nedozví, co jste si psali s kamarády nebo že jste byli například aktivními účastníky demonstrací proti společnosti, v níž nyní žádáte o pozici manažera. Dnes je třeba v tomto směru více přemýšlet a zvažovat, co o sobě prozradíte. Stopy, které po sobě na internetu zanecháváte, nejsou už nikdy na sto procent zcela vymazatelné.

U nás se v současné době české firmy o on-line aktivity uchazečů o práci zajímají jen zběžně. Zatím… Přemýšlejte však již dnes, jaký „studijní materiál“ jim možná připravujete pro dobu, kdy se zaměstnavatelé i personalisté přiučí od svých zahraničních kolegů.

říjen 2010

Zdroj: BIZ, Jan Šimek: Útěk z kybernetické minulosti, 30. 9. 2010, s. 34

 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Pro mládež > Archiv > Články, zajímavosti a příklady konkrétních situací > Internet > Jak dlouho zůstávají naše elektronické stopy na internetu?

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém