Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Dozorová a rozhodovací činnost > Ukončené kontroly > Kontroly za rok 2018

 

Jak dlouho zůstávají naše elektronické stopy na internetu?

 
 
 

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak dlouho zůstávají texty nebo fotografie, které jednou umístíte na internet, nadále přístupné, aniž byste o to nadále stáli? Přitom i zpočátku nevinně vyhlížející profil s fotkami z teenagerovských let vám může později způsobit vážné problémy v profesním životě.

Až se budete za několik let ucházet o zaměstnání, může se vám docela dobře stát, že vás bude neuvážené umísťování informací o sobě na internet pořádně mrzet. Výsledky nedávného průzkumu potvrdily, že velké množství personálních agentur, které zprostředkovávají práci, ale i personálních oddělení ve firmách zkoumá při náboru nových zaměstnanců minulost kandidátů na internetu.

I vám se tak může snadno stát, že po zadání vašeho jména do internetového vyhledavače nebo prostřednictvím vyhledávání příspěvků na blozích či prohlížením fotek a veřejně dostupných komentářů na sociálních sítích na vás budoucímu zaměstnavateli doslova „vypadne“ řada údajů, které byste si zrovna za rámeček nedali. Nepromyšlený příspěvek pak může značně zkomplikovat vaše snahy o přijetí. Takových malých kostlivců může být po letech více a zbavit se jich je mnohdy téměř nemožné…

To, že budoucí zaměstnavatel nebo personální agentura vyhledává informace žadatelů na internetu, není dnes něčím výjimečným. Důsledky, které z toho plynou, jsou až zarážející. Podle průzkumu 70 % amerických personalistů přiznalo, že už v minulosti odmítli některé uchazeče právě kvůli jejich internetové minulosti. Nejčastěji se jednalo o nevhodné fotky, kontroverzní vyjádření v on-line fórech nebo členství v určitých on-line komunitách.

Internet do značné míry ukončil dobu, kdy jste mohli spoléhat na to, že se časem na vaše názory pozapomene a že se zaměstnavatel nikdy nedozví, co jste si psali s kamarády nebo že jste byli například aktivními účastníky demonstrací proti společnosti, v níž nyní žádáte o pozici manažera. Dnes je třeba v tomto směru více přemýšlet a zvažovat, co o sobě prozradíte. Stopy, které po sobě na internetu zanecháváte, nejsou už nikdy na sto procent zcela vymazatelné.

U nás se v současné době české firmy o on-line aktivity uchazečů o práci zajímají jen zběžně. Zatím… Přemýšlejte však již dnes, jaký „studijní materiál“ jim možná připravujete pro dobu, kdy se zaměstnavatelé i personalisté přiučí od svých zahraničních kolegů.

říjen 2010

Zdroj: BIZ, Jan Šimek: Útěk z kybernetické minulosti, 30. 9. 2010, s. 34

 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Pro mládež > Archiv > Články, zajímavosti a příklady konkrétních situací > Internet > Jak dlouho zůstávají naše elektronické stopy na internetu?

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém