Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Jsem povinen/a poskytnout kopii občanského průkazu doručovateli přepravní společnosti, který mi doručuje objednané zboží přes internetový obchod nebo od mobilního operátora?

 

 
 

Dle § 15a odst. 2 zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, je zakázáno pořizovat jakýmikoliv prostředky kopie občanského průkazu bez souhlasu občana, kterému byl občanský průkaz vydán, pokud zvláštní právní předpis nebo mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, nestanoví jinak. Pokud se občan při dodání zboží setká s požadavkem na předložení či umožnění pořízení kopie občanského průkazu, není povinností občana kopii předložit nebo umožnit její pořízení.

Zaměstnanec přepravní společnosti má ovšem právo vyžádat občanský průkaz k nahlédnutí, aby mohl ověřit oprávněnost fyzické osoby zásilku převzít. V rámci potvrzení o doručení zásilky lze zapsat jméno, příjmení, adresu a případně též datum narození a číslo občanského průkazu, jakožto číslo dokladu, ze kterého byly údaje ověřeny, nicméně pořizování kopie celého občanského průkazu bude obvykle nadbytečné.

 

Odkazy


Hesla rejstříku této stránky

 
Zodpovídá: PhDr. David Pavlát
Vytvořeno / změněno: 23.7.2014 / 23.7.2014

 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém