Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

K rozsudku Nejvyššího správního soudu v kauze Ryneš

 

 
 

26. února 2015

Úřad pro ochranu osobních údajů musí opět zdůraznit, že pokuta nebyla uložena za shromažďování důkazů proti výtržníkům útočícím na majetek pana Ryneše, ostatně k tomu kamera evidentně nepomohla, když žádné identifikovatelné útočníky nezachytila, ale za to, že umístěná kamera sledovala také veřejné prostranství a vchod do bytového domu. Pokud je takový postup podle Nejvyššího správního soudu v pořádku, je to především špatná zpráva pro všechny občany ČR, zejména pro ty, kteří si v desítkách až stovkách na Úřadu pro ochranu osobních údajů stěžují na to, že soused umístil kameru tak, že sleduje jejich majetek, vstup do domu apod., a to bez jejich vědomí a souhlasu.

Úřad pro ochranu osobních údajů se ve své dozorové praxi ročně zabývá tisíci případů kamerových systémů, a to při jejich registraci, stížnostech na jejich provoz nebo i ve správních řízeních o sankci za jejich nesprávné provozování. Pouze ve zcela marginálním množství případů přitom není ze strany provozovatelů kamerových systémů respektováno doporučení či pokyn Úřadu, aby záběr kamery byl sklopen, upraven či změněn tak, aby nezabíral cizí majetek, vstupy do cizích obydlí, či veřejné prostranství v nepřiměřeném rozsahu; vysvětlení postoje Úřadu pro ochranu osobních údajů je poté vnímáno těmito provozovateli jako správné a rozumné.

 
Zodpovídá: PhDr. David Pavlát
Vytvořeno / změněno: 26.2.2015 / 26.2.2015

 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém