Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

GDPR telefonní linka

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > GDPR (obecné nařízení) > Pokyny Sboru

 

Komisař eu varuje před internetovými špióny

 
 
 

Evropský komisař Erkki Liikanen varoval před špionáží a útoky hackerů a navrhl obranná protiopatření.

Podle mínění evropského komisaře pro podnikání a informační společnost mají evropské firmy nízké povědomí o průmyslové špionáži v celosvětové datové síti. Na zasedání Evropské rady v Göteborgu (15. - 16. června 2001) předložil Liikanen k této problematice zprávu, jež má vést k sestavení bezpečnostního programu pro datové přenosy.

Ve zprávě se kromě jiného praví, že čtyři z pěti uživatelů internetu v EU používají sice programy k ochraně svých počítačů před viry, avšak jen každý pátý má k dispozici kódovací software pro osobní či obchodní komunikaci přes internet. K elektronickému podepisování je pak vybaveno jen asi deset procent evropských uživatelů.

Komisař varuje, že hackeři zneužívají svých vědomostí i ke špionáži nebo změnám dat, neboť přístupová hesla jsou odhalitelná. Liikanen se odvolává na nedávnou diskusi v Evropském parlamentu o mezinárodním odposlechovém systému „Echelon“. Podobně jako příslušný parlamentní výbor, i on doporučuje podnikům v EU, aby při důležitých obchodních jednáních po internetu, telefonu a faxu používaly kódovací techniku.

Na přední místo ve svých doporučeních a opatřeních klade evropský komisař prohlubování povědomosti o možných nebezpečích: „To jsou oblasti, kde firmy musejí znát, jak se chránit.“ Bezpečnost v soukromé sféře pak musí být zajištěna prostřednictvím institucionální ochrany údajů. Rovněž zachování anonymity – odborníky stále zpochybňované – je důležité pro akceptaci nabídek ke komunikaci v internetu.

Volně zpracováno podle německého listu Handelsblatt, vydání ze dne 6. června 2001.

(Viz též www.handelsblatt.de.)

 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Archiv > Zahraničí > Informace ze světa > Komisař eu varuje před internetovými špióny

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém