Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Povinně zveřejňované informace > Informace o zpracování osobních údajů

 

Kontrola e-shopu dle zákona č. 101/2000 Sb. a zákona č. 480/2004 Sb.

 

 
 

V první polovině roku 2012 byla ukončena kontrola u společnosti provozující e-shop (dále jen „Kontrolovaný“). Předmětem kontroly bylo jednak zabezpečení osobních údajů zákazníků a dalších osob v souvislosti s obchodní činností při využití informačního systému a jednak dodržování podmínek stanovených pro šíření obchodních sdělení.

Provedenou kontrolou v oblasti šíření obchodních sdělení byly prověřeny podmínky zasílání obchodních sdělení tak, jak jsou stanoveny zákonem č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, kdy lze podrobnosti elektronického kontaktu za účelem šíření obchodních sdělení elektronickými prostředky využít pouze ve vztahu k uživatelům, kteří k tomu dali předchozí souhlas, či pokud jde o obchodní sdělení, která jsou zasílána na adresy zákazníků neboli subjektů již existujících obchodních vztahů, a to pouze za předpokladu, že toto zasílání původně neodmítli.

Provedenou kontrolou bylo zjištěno, že adresáti obchodních sdělení poskytli své údaje odesílateli v souvislosti s nákupem zboží. K zasílání obchodních sdělení nebyl tedy vyžadován předchozí souhlas. Nicméně zákazníci musí mít jasnou a zřetelnou možnost jednoduchým způsobem zdarma nebo na účet odesílatele odmítnout souhlas s takovýmto využitím svého elektronického kontaktu, a to i při zasílání každé jednotlivé zprávy.

V této souvislosti bylo tedy Kontrolovanému doporučeno upravit texty SMS zpráv právě o informaci týkající se možnosti, jak lze jednoduchým způsobem zdarma nebo na účet odesílatele odmítnout souhlas se zasíláním SMS zpráv obsahujících obchodní sdělení. Provedenou kontrolou nebylo prokázáno, že by se Kontrolovaný dopustil porušení zákona č. 101/2000 Sb. při zpracování osobních údajů zákazníků a dalších osob v souvislosti s obchodní činností.

 
Zodpovídá: PhDr. David Pavlát
Vytvořeno / změněno: 10.12.2013 / 10.12.2013

 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém