Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Kvůli kyberútoku vyhlásila americká vláda stav nouze. Zaplaťte výkupné, žádá gang

 

Kvůli kyberútoku vyhlásila americká vláda stav nouze. Zaplaťte výkupné, žádá gang

Idnes, 10. května 2021

 
 
 
Americká vláda vyhlásila v neděli stav nouze poté, co kybernetický útok vyřadil z provozu síť společnosti Colonial Pipeline. Výpadek trvá již tři dny. Firma přepravuje pohonné hmoty z rafinerií na pobřeží Mexického zálivu do lidnatých oblastí na jihu a východě USA. Vyhlášení stavu nouze umožní přepravu ropných produktů po silnici.

Podle agentury Reuters se firma stala terčem takzvaného ransomwaru, tedy vyděračského programu, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné.

Server BBC uvedl , že podle řady zdrojů za útokem stojí zločinecký gang zvaný DarkSide, který infiltroval do sítě firmy ve čtvrtek a zablokoval téměř 100 GB dat. V pátek firmu vyzval k zaplacení výkupného.

Colonial Pipeline denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Využívá k tomu síť potrubí v celkové délce zhruba 8850 kilometrů.

Odborníci varují, že několikadenní výpadek této sítě by mohl mít výrazné dopady na regionální dodávky pohonných hmot, a to zejména na jihovýchodě USA. Americká ministryně obchodu Gina Raimondová uvedla, že se vláda snaží činnost sítě obnovit.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Kvůli kyberútoku vyhlásila americká vláda stav nouze. Zaplaťte výkupné, žádá gang

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém