Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Metoda Facebooku pro přenos dat z EU do USA je v ohrožení

 

Metoda Facebooku pro přenos dat z EU do USA je v ohrožení

ČTK, 10. září 2020

 
 
 
Irský úřad pro ochranu osobních údajů (IDPC) začal vyšetřovat, jak společnost Facebook převádí data o uživatelích z Evropské unie do Spojených států, a naznačil, že aktuální právní mechanismus pokrývající tyto přenosy nemůže být dál uplatňován. Provozovatel největší sociální sítě světa to ve středu oznámil na firemním webu. Facebook by podle některých médií mohl být brzy donucen ukončit posílání údajů z EU do USA.

Krok irského regulačního orgánu je prvním významným důsledkem nedávného verdiktu Soudního dvora Evropské unie (CJEU) o dvou právních rámcích pro přesun dat přes Atlantik, píše agentura AP. Soud v červenci zneplatnil dohodu mezi Bruselem a Washingtonem známou jako Privacy Shield ("štít EU-USA"), která podle jeho názoru nezajišťovala unijním uživatelům dostatečnou ochranu před špehováním ze strany americké vlády. Starší mechanismus označovaný zkratkou SCC (Standard Contractual Clauses) soud umožnil nadále využívat. Vyzval ale dozorčí orgány, aby pozastavily nebo zakázaly posílání dat mimo EU v případech, kdy nelze mít jistotu o úrovni ochrany údajů v cílových zemích.

To vedlo k novým krokům IDPC, který je hlavním evropským kontrolorem Facebooku v otázce ochrany soukromí uživatelů, neboť kalifornská společnost má svou evropskou centrálu v Dublinu. Deník The Wall Street Journal napsal, že úřad firmě zaslal předběžné nařízení požadující přerušení datových toků do USA.

"Irská komise pro ochranu údajů (IPDC) zahájila vyšetřování Facebookem řízených přenosů dat z EU do Spojených států a naznačila, že SCC nemohou být v praxi používána pro přenosy dat z EU do Spojených států," oznámil někdejší britský vicepremiér Nick Clegg, který má nyní ve Facebooku na starosti "globální záležitosti a komunikaci".

Prohlášení uvádí, že Facebook bude pokračovat v přesouvání dat v souladu s verdiktem CJEU, "dokud nedostaneme dodatečná pravidla". Také ujišťuje o vytváření "robustních" opatření na ochranu osobních údajů, včetně "detailních pravidel ohledně toho, jak reagujeme na legální žádosti o data".

"Facebook se jako mnoho dalších podniků opírá o SCC, aby mohl přesouvat data do zemí mimo EU... Absence bezpečných, legálních mezinárodních přenosů dat by poškodila ekonomiku a oslabila růst podnikání založeného na datech v EU v momentě, kdy usilujeme o oživení z covidu-19," uvedl Clegg.

Podle AP by mohlo vyšetřování IPDC donutit Facebook k nákladné reorganizaci jeho operací. Web Politico předpovídá brzké ukončení datových transferů do USA, podotýká však, že před konečným verdiktem irského úřadu ještě Facebook bude mít možnost své praktiky hájit.

Proces by se mohl dotknout i dalších společností. Podle agentury Reuters využívají nástroj SCC tisíce firem od sektoru datových služeb až po finance nebo marketing.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Metoda Facebooku pro přenos dat z EU do USA je v ohrožení

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém