Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Moderními technologiemi kontrolují karanténu hlavně asijské země

ČTK, 30. dubna 2020

 
 
 
Praha 30. dubna (ČTK) - Výběr informací o takzvané chytré karantény ve světě, kterou ČR celoplošně spustí 1. května:
  • Účinně reagovat na šíření nákazy novým typem koronaviru se pomocí moderních technologií snaží zejména asijské země. K pečlivému dohledávání potenciálně nakažených osob koronavirem přistoupila Jižní Korea, která kromě toho, že na koronavirus testuje na 20.000 lidí denně, také zpracovává údaje o mobilních telefonech, placení kreditními kartami a další osobní data, která umožňují vypátrat, kde se nakažená osoba pohybovala. Pacienti jsou zde rozděleni do skupin podle stupně závažnosti onemocnění a u lidí, kteří jsou v karanténě, je denně telefonicky zjišťován zdravotní stav a pomocí mobilní aplikace jsou sledování, zda karanténu dodržují.
  • Rychle a účinně dokázal zareagovat také Tchaj-wan, kde systém sleduje mobilní signál a pokud člověk, který má být v izolaci, opustí domov nebo telefon vypne, upozorní místní úřady. Ty porušovatele vzápětí kontaktují nebo pošlou na jeho adresu kontrolu. Narušitelé karantény mohou dostat obří pokutu.
  • V Hongkongu monitorují pohyb lidí v karanténě speciální náramky, Thajsko a vietnamská metropole Hanoj kontrolují pohyby lidí pomocí mobilní aplikace. V Singapuru vyvinulo ministerstvo zdravotnictví aplikaci Trace Together, která prostřednictvím bluetooth zaznamenává kontakt s nakaženou osobou na vzdálenost menší než dva metry a k zašifrovaným datům o uživatelích má přístup pouze ministerstvo.
  • Čínská aplikace Alipay Health Code (svoji verzi má i Tencent) na základě dat určuje, jestli je dotyčný rizikový, nebo ne (např. jestli byli v blízkém kontaktu s nakaženým). Lidem přiděluje barevný kód, který indikuje jejich potenciální rizikovost při šíření nemoci. Aplikace slouží i jako jakási propustka do určitých oblastí či budov.
  • Polsko vyvinulo aplikaci Domácí karanténa, po jejíž aktivaci jsou občané vyzváni, aby do telefonu nahráli fotku svého obličeje, takzvané selfie, v domácím prostředí, což musí uživatelé pravidelně opakovat. Slovenský parlament schválil v rámci zákona o mimořádných opatřeních 25. března, že hygienici v době pandemie nemoci COVID-19 získají od mobilních operátorů údaje o pohybu mobilních telefonů, a to i bez souhlasu jejich majitelů.
  • Mobilní data k mapování a analýze pohybu obyvatelstva poskytují operátoři úřadům také v Itálii, Rakousku či Německu.
  • Mobilní aplikaci CovidSafe zpustila nedávno také Austrálie. Aplikace by měla zjistit, zda se dotyčná člověk nenacházel ve vzdálenosti 1,5 metru po dobu 15 minut od nakažené osoby za předpokladu, že dotyčný bude mít aplikaci také staženou. Použití aplikace je bezplatné a dobrovolné.
  • Mobilní aplikaci sledující kontakt s nakaženým člověkem zavedl také například Izrael, místní soud její používání ale nedávno zamítl s ohledem na ochranu soukromí.
  • Naopak soud ve Francii dal aplikaci STopCovid nedávno "zelenou". Francouzský úřad CNIL, který dohlíží na ochranu osobních údajů, ale určil několik podmínek, jako je dobrovolnost a možnost zapojení do aplikace pod pseudonymem.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Moderními technologiemi kontrolují karanténu hlavně asijské země

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém