Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Možnost dočasně posílat poštovní datové zprávy zdarma nesmí být zneužívána

13. 11. 2020 – Na základě vládního usnesení oznámilo na začátku listopadu Ministerstvo vnitra, že poštovní datové zprávy se od 2. listopadu až do konce nouzového stavu mohou odesílat zdarma. Systém však v žádném případě nesmí být zneužíván pro odesílání nevyžádaných obchodních sdělení.
 

 
 
Iniciativa si klade za cíl podpořit elektronické řešení faktur, upomínek, smluv, certifikátů či objednávek tak, aby plně nahradila běžnou písemnou korespondenci mezi občany, podnikateli nebo firmami. 

Úřad pro ochranu osobních údajů však varuje před zneužitím této možnosti k rozesílání nevyžádaných obchodních či jiných obtěžujících sdělení. Již na jaře uložilo Ministerstvo vnitra 20 pachatelům za tyto prohřešky pokutu v celkové výši 4,5 milionu korun.

„Zprávy odeslané prostřednictvím datových schránek mají sloužit pro standardní bezpečnou písemnou korespondenci. Jde o upřednostňovanou komunikaci uvnitř orgánů veřejné moci a mezi soukromými osobami a orgány veřejné moci navzájem. Jakékoli zneužívání datových schránek je proto špatné, ale v době nouzového stavu jde, při zneužití výjimečné bezplatnosti této služby, o nepřípustný hyenismus,“ uvedl předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiří Kaucký s tím, že případným viníkům hrozí citelné pokuty.

V této souvislosti také Úřad pro ochranu osobních údajů připomíná, že není příslušnou institucí k projednávání tohoto druhu přestupku. Tou je právě Ministerstvo vnitra. Celou původní zprávu Úřadu k jarnímu zasílání nevyžádaných obchodních sdělení prostřednictvím datových schránek naleznete zde.
 
Zodpovídá: Mgr. Vojtěch Marcín
Vytvořeno / změněno: 13.11.2020 / 13.11.2020

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Novinky
 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém