Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Základní odkazy > Názory a rozhodnutí Úřadu > Jiná vyjádření Úřadu

 

Opravdu se stalo

 
 
 

Roční chlapeček, kterému od doby, co vyšlo najevo, co se vlastně stalo, pracovně říkáme nezletilý Přemysl, ačkoli nosí jiné české panovnické jméno, obdržel klasickou poštovní zásilku s nabídkou služeb jednoho z velkých hráčů na prosperujícím a utěšeně expandujícím trhu elektronických komunikací. Jeho tatínkovi to nedalo a podal podnět Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten zjistil, že na zpracování osobních údajů nezletilého Přemysla, nar. 2005, v rozsahu odpovídajícím podnětu, tj. oslovením s nabídkou obchodu a služeb se, kromě nabízejícího A., podílely čtyři subjekty odpovědné za zpracování podle zákona o ochraně osobních údajů. A., jejímž jménem byl nezletilý Přemysl osloven s nabídkou obchodu a služeb, jeho osobní údaje do dne zahájení kontroly fyzicky nezískala. Využila služeb B., od níž si na smluvním základě zajistila akční nabídku služeb a produktů zacílenou na fyzické osoby, které nebyly ke stanovenému datu evidovány kontrolovanou jako její zákazníci. B. osobní údaje nezletilého Přemysla rovněž fyzicky nezískala; zakázku pro kontrolovanou realizoval formou svěřené správy (outsourcing) další subjekt – C. Ten osobní údaje nezletilého Přemysla získal od D.

Osobní údaje nezletilého Přemysla nebyly nikdy zveřejněny a prvotně je shromáždila E. Tyto údaje postupně používaly jako odpovědné subjekty E., D. a C. Každý z nich prováděl s osobními údaji nezletilého Přemysla určité operace. Při kontrolách bylo zjištěno porušení zákona všemi třemi společnostmi; pokuta za správní delikt byla vyměřena dvěma z nich. Dále bylo při kontrolách zjištěno, že osobní údaje shromážděné E. byly předány ještě F. a G. Nelze vyloučit, že údaje nezletilého Přemysla byly předány i jiným příjemcům a je jisté, že to, co se přihodilo osobním údajům nic netušícího chlapečka, se přihodilo i jiným chlapečkům a také holčičkám, které přišly na svět v porodnicích spolupracujících s podnikatelskými subjekty činnými v branži direkt marketingu a zásilkového obchodu.


Tento článek byl publikován v Informačním Bulletinu Úřadu č. 4/2006

 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém