Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > GDPR (obecné nařízení) > Pokyny evropského Sboru (EDPB)

 

Opravdu se stalo - archiv dokumentů

 
 
 

Roční chlapeček, kterému od doby, co vyšlo najevo, co se vlastně stalo, pracovně říkáme nezletilý Přemysl, ačkoli nosí jiné české panovnické jméno, obdržel klasickou poštovní zásilku s nabídkou služeb jednoho z velkých hráčů na prosperujícím a utěšeně expandujícím trhu elektronických komunikací. Jeho tatínkovi to nedalo a podal podnět Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten zjistil, že na zpracování osobních údajů nezletilého Přemysla, nar. 2005, v rozsahu odpovídajícím podnětu, tj. oslovením s nabídkou obchodu a služeb se, kromě nabízejícího A., podílely čtyři subjekty odpovědné za zpracování podle zákona o ochraně osobních údajů. A., jejímž jménem byl nezletilý Přemysl osloven s nabídkou obchodu a služeb, jeho osobní údaje do dne zahájení kontroly fyzicky nezískala. Využila služeb B., od níž si na smluvním základě zajistila akční nabídku služeb a produktů zacílenou na fyzické osoby, které nebyly ke stanovenému datu evidovány kontrolovanou jako její zákazníci. B. osobní údaje nezletilého Přemysla rovněž fyzicky nezískala; zakázku pro kontrolovanou realizoval formou svěřené správy (outsourcing) další subjekt – C. Ten osobní údaje nezletilého Přemysla získal od D.

Osobní údaje nezletilého Přemysla nebyly nikdy zveřejněny a prvotně je shromáždila E. Tyto údaje postupně používaly jako odpovědné subjekty E., D. a C. Každý z nich prováděl s osobními údaji nezletilého Přemysla určité operace. Při kontrolách bylo zjištěno porušení zákona všemi třemi společnostmi; pokuta za správní delikt byla vyměřena dvěma z nich. Dále bylo při kontrolách zjištěno, že osobní údaje shromážděné E. byly předány ještě F. a G. Nelze vyloučit, že údaje nezletilého Přemysla byly předány i jiným příjemcům a je jisté, že to, co se přihodilo osobním údajům nic netušícího chlapečka, se přihodilo i jiným chlapečkům a také holčičkám, které přišly na svět v porodnicích spolupracujících s podnikatelskými subjekty činnými v branži direkt marketingu a zásilkového obchodu.


Tento článek byl publikován v Informačním Bulletinu Úřadu č. 4/2006

 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém