Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Petr Jäger se ujal funkce místopředsedy Úřadu

8. 1. 2021 – Úřad pro ochranu osobních údajů má od nového roku oficiálně svého druhého místopředsedu. V prosinci jím byl Senátem zvolen dosavadní ředitel odboru právního a zahraničního Petr Jäger.
 

 
 
Při volbě Petra Jägera sehrála roli jeho dlouholetá odborná praxe, lidské předpoklady, ale také kontinuita se současným směřováním Úřadu. „Volba je sice svěřena Senátu, zákon však na kandidáty klade vysoké kvalifikační požadavky a ty senátoři posuzují poměrně přísně. Jsem rád, že to ukazuje na význam, jejž Senát Úřadu přikládá,“ uvedl čerstvý místopředseda Úřadu.

On sám chce ve své nové roli využít především schopnost právní argumentace zohledňující vzájemný střet základních práv a zároveň odpovídající zkušenost s řízením sekce na ministerstvu.
Petr Jager

Mezi jeho povinnosti bude patřit zastupování Úřadu ve strukturách Evropského sboru pro ochranu osobních údajů. Právě obecným nařízením vyžadovaná vyšší míra evropské spolupráce spojená s koordinací právního výkladu i rozhodovací činnosti by měla hrát v dalším vývoji oblasti evropské ochrany osobních údajů velkou roli. „Zpracování osobních údajů nezná státních hranic a řada případů se dotýká více členských států. Struktura dozorových úřadů je dnes završena Evropským sborem pro ochranu osobních údajů, který však nemá charakter dalšího byrokratického úřadu, nýbrž je složen z předsedů dozorových úřadů členských zemí. Ke komunikaci s Evropským sborem a jeho pracovními skupinami budu moci svou zkušeností rovněž přispět,“ prohlásil Jäger ve svém kandidátském projevu v Senátu, který jej do funkce zvolil v polovině prosince 2020.

Věnovat se bude také agendě svobodného přístupu k informacím, kterou Úřad vykonává od loňského roku. „S minimálním personálním zajištěním působíme jako odvolací orgán pro některé významné povinné subjekty a zároveň máme celostátní přezkumnou pravomoc. Znamená to, jednoduše řečeno, že na nás byly přesměrovány případy veskrze sporné a obtížné. Včetně již zahájených soudních sporů. Typickým problémem je, že právo na informace bývá ve střetu s právem na soukromí osob, jichž se požadované informace týkají; představme si pod tím klasickou informaci o platu. Naším úkolem je čím dál sofistikovaněji poměřovat základní práva a veřejný zájem, což je metodika, která často dělá problémy i soudcům,“ popsal.

Novému místopředsedovi ke zvolení na svém twitterovém účtu ihned blahopřál i předseda Úřadu Jiří Kaucký.

Absolvent brněnských práv Petr Jäger spojil velkou část své dosavadní pracovní kariéry s ústavní soudkyní a bývalou předsedkyní Úřadu Ivanou Janů, pro kterou pracoval na Ústavním soudu jako asistent. Působil také jako externí poradce pro oblast ústavního práva, základních práv a legislativní činnosti na ministerstvech spravedlnosti a kultury a při Legislativní radě vlády. Před svým příchodem do Úřadu byl odborným náměstkem na Ministerstvu spravedlnosti.
 

Odkazy

 
Zodpovídá: Mgr. Vojtěch Marcín
Vytvořeno / změněno: 8.1.2021 / 8.1.2021

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Novinky
 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém