Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

GDPR telefonní linka

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > GDPR (obecné nařízení) > Pokyny Sboru

 

Pomoc v hmotné nouzi

 
 
 

Informace k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů

14. září 2015

Osnova mění především § 33 odst. 6 větu druhou, zavedenou novelou č. 252/2014 Sb., kdy se podle článku I bodu 3 osnovy mají zrušit slova: „v případě souhlasu obce, na jejímž katastrálním území se ubytovací zařízení nachází“, což byl pozměňovací návrh poslance Zbyňka Stanjury (ODS) k vládní osnově novely č. 252/2014 Sb. Podle článku II odst. 4 novely č. 252/2014 Sb. toto ustanovení fakticky nabylo účinnosti až 1. května 2015.

Předkladatel považuje tuto právní úpravu za protiústavní: „rozhodnutí o individuálním právu jednotlivce na hmotné zabezpečení, uskutečňované orgány pomoci v hmotné nouzi v rámci výkonu státní správy, podmíněno souhlasem obce v rámci výkonu samostatné působnosti“, což je sporné. Dodává: „Úprava je kusá, jak z hmotněprávního, tak i z procesně právního hlediska, chybí kritéria udělení či neudělení souhlasu, není upraven postup za účelem ochrany osobních údajů.“ S ohledem na vady stávající právní úpravy, lze považovat za podivné, že DPIA bylo vypracováno nedbale. ÚOOÚ proto požaduje jeho zásadní přepracování.

Osnova dále řeší ubytovávání v substandardních formách bydlení (tj. jinde než v bytě) v katastru obcí, kde se zejména zpřísňují podmínky, za nichž může být doplatek na bydlení ve zřetele hodných případech přiznán osobám v (z hlediska právních úprav dávek na bydlení) substandardních formách bydlení, tj. v jiném než obytném prostoru, ubytovacím zařízení či v části bytu, a posilují se motivační a inklusivní opatření pro příjemce doplatku na bydlení.

čj. UOOU-09856/15-2

 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Archiv > Informace o legislativě > 2015 > Pomoc v hmotné nouzi

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém