Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

GDPR telefonní linka

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Předseda Úřadu RNDr. Igor Němec odpovídal na otázky čtenářů www.iHNed.cz

iHNed.cz, 28. 1. 2009

 
 
 
28. 1. 2009, 12:00 – 13:00 hodin

zdroj: http://domaci.ihned.cz/?p=002000_d

Petr, Praha
10:04

Dobrý den. V ulici, kde bydlím, se na protějším domě objevila kamera, která se podle mě klidně může "dívat" do mých oken. Dá se s tím něco dělat?

Igor Němec
11:51

Pokud nejde o policejní kameru, měl byste najít provozovatele a vznést dotaz na provoz kamery. Takové případy řešíme také.

Jan, Brno
10:06

Objednával jsem si nedávno zájezd do Řecka a chtěli po mně rodné číslo. Stavební firma, s níž jsem uzavíral smlouvu na rekonstrukci bytu, ho po ně chtěla také. Když jsem na obou místech řekl, že jim ho nedám, moc se divili, ale nakonec se bez něj obešli. V bance jsem ovšem neuspěl. Proč ho po mně vlastně chtějí?

Igor Němec
12:07

Rodné číslo je de facto číslo zdravotního a sociálního pojištění. Pokud je chtěla cestovní kancelář v této souvislosti, je to v pořádku. Stavební firma nepotřebuje RČ. Naopak např. pojišťovací smlouvy nebo stavební spoření, tam je vyžadováno ze zákona.

Pepik
10:08

Dobrý den, nedávno jsem v jednom obchodě platil platební kartou a zjistil jsem, že přímo nad podkladnou mají umístěnou kameru. Myslím, že tak klidně mohli vidět číslo mé karty i to, jaký jsem zadával PIN. Prodavačka mi říkala, že s tím nemůže nic dělat, že je to věcí majitele. Smí se něco takového?

Igor Němec
12:08

Takové případy jsme řešili a uložili řadu pokut.

Jana, Praha
10:10

Pořídila jsem si nový typ "tramvajenky" pro pražskou MHD a musela souhlasit s tím, že Dopravnímu podniku poskytnu osobní údaje. Nehrozí, že díky té čipové kartě teď bude mít Dopravní podnik přehled o tom, kdy a kde jsem po Praze jezdím?

Igor Němec
12:10

Končíme kontrolu této záležitosti. Nicméně byste měla být vždy informováno, jakým způsobem bude s Vašimi údaji nakládáno a mít svobodnou jinou volbu. Výsledek kontroly Úřad zveřejní.

Radek B. ze Zlína
11:06

V Anglii jsem na každém kroku viděl známou cedulku CCTV, takže jsem věděl, že jsem v dosahu nějaké kamery. Proč taková upozornění nejsou i u nás?

Igor Němec
12:11

Prostor sledovaných kamerami je povinnost označit i v ČR.

Marek
11:10

Elektronická dálniční známka, mýtné brány, kamery s detekcí obličeje atd ...Věříte osobně tomu, že je skutečně možné technologii , která disponuje takovými technickými možnostmi pro sledování obyvatel stoprocentně ochránit před zneužitím ??

Igor Němec
12:12

Této věci se intenzivně věnujeme. Zatím se sledování nechystá.

jiří
11:42

Dělá se velký problém s tím, když někdo chce po někom rodné číslo. Ale nikomu nevadí, že na justice.cz jsou rodná čísla odhadem 5% obyvatel, a to většinou těch nejbohatších, naprosto volně i s dalšími osobními daty. To Úřadu nevadí.

Igor Němec
12:13

Vadí, ale poslanci se rozhodli jinak. Snažíme se o nápravu.

Jiřka
11:44

Tuším, že by to byl dlouhý seznam, ale přesto - mohl byste říct, jaké jsou z vašeho pohledu nejstrašnější příklady zneužívání osobních údajů u nás. Děkuji.

Igor Němec
12:17

Např. přístup do ukradené databáze odškodněných starých lidí z války zapříčinilo okrádání těchto lidí za zprostředkování různých služeb,včetně vyřízení jejich odškodnění po celé republice, zneužívání údajů k podvodům a dehonestacím...

Karel
11:48

Obávám se, že úřad není obecně moc aktivní - ať už při prosazování stávajících zákonů/norem, tak např. při přípravě a prosazování nových zákonů, které by ochranu soukromí (a tím i jeho činnost) podpořily.
Případ za všechny: k připravovaným občankám s čipem se nevyjadřuje.
Má vůbec zájem dělat svoji práci na 100%?

Igor Němec
12:20

Úřad nemá zákonodárnou iniciativu, všechny zákony dotýkající se ochrany osobních údajů připomínkuje, ale pokud se poslanci rozhodnou jinak, je to jejich zodpovědnost.
Čipovou ochranu OP považujeme za lepší než dnes.

Tonda Kučera
11:51

Dobrý den. Zkoušel jsem využít novou nabídku sázení po internetu, ale Sazka po mně chce při registraci rodné číslo i číslo bankovního účtu i adresu. Je to v pořádku? A můžete mi, prosím, srozumitelně vysvětlit, jak jsme ohrožen, když někdo zná moje rodné číslo? díky a hezký den

Igor Němec
12:21

Jste svobodný v tom, zda danou nabídku využijete.

Josef, Nelahozeves
11:57

Dobrý den, zajímalo by mne, jak někdo může spáchat neplechu s mým rodným číslem, zná-li i mé jméno? Nehledám žádný návod :), jenom jsem toho názoru, že samotné rodné číslo není přímo zneužitelné.

Igor Němec
12:22

Je zneužitelné, protože je klíčovým slovem v řadě databází. Často jedině jeho prostřednictvím se dají propojit.

Petr, Praha
11:59

Promiňte, že ptám ještě jednou. Já nevím, čí ta kamera, která mi může koukat do oken, je. Ale i kdyby byla policejní - proč mám trpět, že se mi policie může dívat do oken? Nebo snad policie smí pomocí kamer nahlížet lidem do soukromí?

Igor Němec
12:23

Nesmí se Vám dívat do bytu. Právě jsme za takový případ uložili pokutu 75 000 v Plzni.

Petr, Brno
12:01

Osobně mi rozšiřování kamerových systému v rámci Policie vůbec nevadí. Myslím si, že v demokratickým nezkorumpovaném státě to je velmi užitečné, avšak otázkou je, zda-li nějaký takový stát je?
Co se týče dotazu, tak snad jen zda-li neznáte nějaký informační portál, kde mohu zjistit to, komu nemusím poskytnout rodné číslo.
Děkuji.

Igor Němec
12:25

Existuje zákon o rodném čísle, je zde vymezeno taxativně, kdo má na RČ nárok.

Martin
12:01

Dobrý den, jsem zásadně nespokojen s neustálým omezováním anonymních hotovostních transakcí, pokud to půjde takhle dál, tak za chvíli se bude člověk muset prokazovat občankou i při víkendovém nákupu v hypermarketu. Bohužel vůbec nemám pocit, že by to někomu z Úřadu pro ochranu osobních údajů vadilo, že by se proti tomu nějak angažoval. Co konkrétně s tím budete dělat Vy ?

Igor Němec
12:26

Věc rozhodl Parlament v rámci boje proti praní špinavých peněz.

qwerty
12:06

Neměly by veřejné kamery tedy například kamery zabírající veřejná prostranství a pod být povinně veřejné, například na internetu volně přístupné všem? Je to vlastně obdobné jako když v daném místě člověk je případně si fotí či natáčí.
Zlepšila by se tak kontrola.

Igor Němec
12:28

Není, protože se pořizuje záznam a díky informačním technologiím je možné získat informace, které spadají do Orwellova románu 1984.

Petr
12:09

Dobrý den,
na rozdíl od většiny dotazujících nejsem proti CCTV, mají svoje opodstatnění. V našem domě chceme instalovat CCTV do veřejných prostor (vstupní chodba, schránky a výtahy). Podle stanoviska Vašeho úřadu jsou vstupní dveře, a pravděpodobně i výtah, zařazeny do kategorie 2. kde cituji ze stanoviska č. 1/2008: principiálně nelze aplikovat výjimku podle §5, odst. 2, písm. e, zákona.
Je mi zcela jedno, který soused jde domů v podroušeném stavu nebo kdo si vede domů milenku nebo milence, polemika ke zdůvodnění tohoto stanoviska. Zajímá mě, kdo mi rozbil schránku, která je vedle vchodových dveří, nebo kdo poškodil výtah. Souhlasím s tím, že identifikační údaje, tedy i obličej, jsou chráněným zájmem, ale můj/náš majetek je chráněným zájmem také! Opravy výtahů, popř. společných prostor, nejsou nejlevnější. Nemáte pocit, že výrazným způsobem omezujete (poškozujete) majitele domů a bytových jednotek? Zejména, pokud je dům označen tabulkou o požívání CCTV.
Děkuji za odpověď

Igor Němec
12:29

Pokud je dodržen účel ochrany majetku a bezpečnosti, je to v pořádku. Dodržení účelu náš Úřad přísně kontroluje.

Slávek
12:09

Dobrý den, rád bych se Vás osobně zeptal dle Vás končí tento druh sledování a kontroly. Kde je hranice mezi kontrolou a šikanou. Již dnes se citlivější občan a ne zdaleka občan - darebák musí cítit velmi nepříjemně, přeci jen jsou za obrazovkami lidé, a speciálně v menších obcích je taková to kontrola diskutabilní...

Igor Němec
12:30

Sledování končí účelem ochrany majetku a bezpečnosti.

David Dráth
12:14

Možná jsem v oblasti osobních dat příliš naivní, ale nechápu, co mnoha lidem vadí na zaznamenávání hovorů a sms zpráv. Každý člověk může činit pouze to, co není zakázáno právními normami (ČR), tedy osobně jsem názoru, že lidé bojující proti tomuto monitoringu jsou lidé, kteří proti němu bojují z vlastního zájmu.
Přece racionálně uvažující člověk nesděluje hesla i jiné osobní údaje přes telefon. Myslím si, že tímto krokem se velmi zmírní korupce, i když si jistě korupce brzy najde jinou cestu.

Igor Němec
12:32

Pro veřejnou správu platí obecně, že co jí není zákonem dovoleno, nemůže činit. U občana je to naopak. A je to tak správně.

Karel
12:14

Nevadí vám, že jsme v dnešní době policejní stát, který sleduje jak osoby, tak jejich osobní data?

Igor Němec
12:33

Snažíme se o vyváženost opatření k bezpečnosti a ochrany soukromí.

 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Archiv > Ochrana osobních údajů v českých médiích (do r. 2015) > Předseda Úřadu RNDr. Igor Němec odpovídal na otázky čtenářů www.iHNed.cz

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém