Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Slovenský soud pozastavil přístup hygieniků k údajům o mobilech

 

Slovenský soud pozastavil přístup hygieniků k údajům o mobilech

ČTK, 13. května 2020

 
 
 
Slovenský ústavní soud pozastavil platnost části zákona, na jehož základě měli hygienici během pandemie choroby covid-19 získat přístup k údajům o pohybu mobilních telefonů. Novinářům to dnes řekl předseda soudu Ivan Fiačan. O souladu zákona s ústavou se podle něj rozhodne později. Soud tak částečně vyhověl návrhu opozičních sociálních demokratů (Směr-SD), kteří vyslovili obavy ze zneužití zákona ke sledování obyvatel a kteří podnět k prozkoumání zákona podali.

Slovenský parlament v březnu rozhodl, že hygienici během pandemie budou dostávat od mobilních operátorů údaje o pohybu mobilních telefonů, a to i bez souhlasu jejich majitelů. Vláda tuto změnu zdůvodnila tím, že má pomoci snížit šíření nákazy prostřednictvím odhalování osob, které přišly do kontaktu s infikovanými.

"Ústavní soud si je vědom, že stávající pandemie si vyžaduje nasazení rychlých a inovativních řešení k ochraně života a zdraví obyvatel. Zároveň ovšem musí zajistit, aby nedošlo k erozi právního státu," řekl Fiačan. Dodal, že schválený zákon umožňoval zpracovat osobní údaje, aniž byl jednoznačně vymezen účel takového postupu, či chyběly záruky proti případnému zneužití osobních údajů.

Na Slovensku v posledních zhruba třech týdnech výrazně klesl počet nových případů koronaviru. V úterý testy odhalily jen čtyři nakažené. Celkově zaznamenala 5,5milionová země dosud 1469 nakažených, z nichž se 1060 vyléčilo a 27 lidí s koronavirem zemřelo.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Slovenský soud pozastavil přístup hygieniků k údajům o mobilech

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém