Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Soud: Irské úřady mohou dál vyšetřovat, jak Facebook nakládá s daty

 

Soud: Irské úřady mohou dál vyšetřovat, jak Facebook nakládá s daty

ČTK, 14. května 2021

 
 
 
Irské úřady mohou dál vyšetřovat, jak Facebook nakládá s daty uživatelů, rozhodl dnes podle agentury Reuters irský nejvyšší soud. Nevyhověl tak námitce americké firmy, podle níž věc škodí jejímu podnikání. Irská Komise pro ochranu dat (DPC) zahájila vyšetřování v srpnu a vydala předběžné opatření, které zastavuje převod dat uživatelů Facebooku z Evropské unie do Spojených států. V konečném důsledku by vyšetřování mohlo vést až k úplnému zákazu jejich převádění.

Facebook zpochybnil jak vyšetřování, tak předběžné opatření. Argumentoval "ničivými“ a "nevratnými“ důsledky pro své podnikání. To je založené na zpracovávání uživatelských dat kvůli komerčnímu využití.

Soud loni v září opatření DPC přechodně zmrazil, aby je mohl přezkoumat. "Odmítám všechny úlevy, které společnost Facebook Irsko požadovala, a odmítám tvrzení, která v řízení uvedl,“ uvedl dnes irský nejvyšší soud.

Spor pramení z obav Evropské unie, že USA nebudou dostatečně respektovat práva unijních občanů na soukromí. Irská Komise pro ochranu dat je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází právě v Irsku. Pokud by předávání dat evropských uživatelů do USA zakázala, ukončila by privilegovaný přístup americké společnosti k osobním údajům uživatelů z EU, a postavila by ji tak na roveň jiných firem ze zemí mimo blok, píše agentura Reuters.

Provozovatel největší sociální sítě na světě dnes po vynesení rozsudku zopakoval, že předběžné opatření DPC "může poškodit nejen Facebook, ale také uživatele a další podniky". 

Rakouský aktivista v oblasti ochrany osobních údajů Max Schrems, který se o zahájení vyšetřování zasloužil, rozhodnutí soudu přivítal. "DPC je nyní po osmi letech povinna zastavit datové přenosy Facebooku mezi EU a USA, pravděpodobně do léta,“ uvedl.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Soud: Irské úřady mohou dál vyšetřovat, jak Facebook nakládá s daty

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém