Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Technologie na rozpoznávání obličejů poslouží jako vládní pomůcka

TechSvět, 6. prosince 2021

 
 
 
Americká společnost zabývající se vývojem softwaru pro rozpoznávání obličejů Clearview AI získá oficiální svolení zpřístupnit pro vládní účely svou kontroverzní technologii skenující obličeje ve veřejných internetových datech. Informoval web theverge.com.

Firma po udělení patentu začne prodávat svůj nástroj vládním klientům (především orgánům činných v trestních řízeních), kteří doufají, že jim usnadní práci při vyhledávání lidí. Systém na internetu skenuje veřejně dostupné obličeje lidí za účelem nalezení osoby “uložené” ve vládních záznamech – pocházejících především z bezpečnostních kamer.

“Jedná o první patent na rozpoznávání obličejů, který zahrnuje rozsáhlá internetová data,” prohlásil zakladatel společnosti Clearview a australský podnikatel Hoan Ton-That.

Systém má své odpůrce

Kritici tohoto systému se obávají, že společnost Clearview vytváří své databáze obličejů bez vědomí a svolení dotyčných lidí. Řada vlád (včetně Austrálie a Spojeného království) se domnívá, že takový systém na rozpoznávání obličejů porušuje zákony o ochraně osobních údajů. Technologie by teoreticky mohla být použita i ke sledování osob. Patent navíc ponechává i možnost využití i pro jiné než vládní a legitimní účely, například pro získání informací o obchodním klientovi.

Ton-That si je vědom možné problematické cesty, kterou by se technologie mohla vydat a tvrdí, že společnost Clearview nemá v plánu prodávat své produkty nikomu jinému než vládním klientům. Zdůrazňuje, že systém musí zůstat nestranný.

V každém případě existují námitky a pochybnosti týkající se jak rozhodnutí uvést tuto technologii do praxe, tak i samotné existence této technologie.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Technologie na rozpoznávání obličejů poslouží jako vládní pomůcka

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém