Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Schengen (informační systémy EU) > SIS - Schengenský informační systém

 

Tisková zpráva: Ke schválení novely zákona o inspekci práce

31. 7. 2017 - V sobotu 29. července vstoupila v účinnost novela zákona o zaměstnanosti. Její součástí je i článek IV, který mění zákon o inspekci práce.
 

 
 
Podstatou novely č. 206/2017 Sb., kterou se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, je zavedení správního trestání porušení § 316 nového zákoníku práce třemi skutkovými podstatami:

a)    narušení soukromí zaměstnance,
b)    neinformování zaměstnance o kontrole,
c)    vyžadování nedovolených informací od zaměstnance.

Trest za prostřední přestupek je až sto tisíc korun. Za ostatní dva až jeden milion korun.

Procesní novinkou těchto deliktů je, že je nebude stíhat Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), ale Státní úřad inspekce práce (SÚIP). Důvodem je, že se nejedná o porušení ochrany osobních údajů, ale o zásah do soukromí zaměstnance, kde se stát touto novelou rozhodl, že soukromoprávní ochrana zaměstnance, tedy prostřednictvím soudu, nestačí.

ÚOOÚ jednal intenzivně o této novele s Ministerstvem práce a sociálních věcí a SÚIP od ledna 2015. Naši partneři přijali názor ÚOOÚ na neúčelnost veřejnoprávního trestání některých jednání zaměstnavatele a na výši pokuty za méně závažný přestupek. Nyní bude nezbytné dopracovat spolupráci mezi ÚOOÚ a SÚIP tak, aby se oba úřady navzájem informovaly o správních řízeních, která mají dopad na druhý úřad. Cílem je zabránit dvojímu trestání při respektování rozsudku vrchního soudu (T. v P. v. MŽP z 25. 5. 1998, sp. zn. 6 A 168/95, SJS 626, Soudní judikatura 3/2000, p. 195, ASPI 19835CZ) a kontrolního řádu, ale přitom napravit trestuhodné chování.

Mgr. Tomáš Paták
vedoucí oddělení tiskového
tiskový mluvčí

 
 
Zodpovídá: Mgr. Vojtěch Marcín
Vytvořeno / změněno: 31.7.2017 / 31.7.2017

 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém