Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Tisková zpráva: Varování před pokračováním zveřejňování informací soukromého charakteru, jejichž zdrojem jsou zejména odposlechy provedené v rámci probíhajících trestních řízení, které novináři získávají při výkonu své žurnalistické činnosti

23. 5. 2014 - Úřad varuje před pokračováním zveřejňování informací soukromého charakteru, jejichž zdrojem jsou zejména odposlechy provedené v rámci probíhajících trestních řízení, které novináři získávají při výkonu své žurnalistické činnosti.
 

 
 

Podle názoru Úřadu nelze takové postupy obhajovat tvrzením, že politik nemá nárok na ochranu soukromí či je odůvodňovat veřejným zájmem, neboť je zjevné, že některé zveřejněné informaci již nepochybně případný veřejný zájem přesahují.  

Úřad v této souvislosti upozorňuje na ustanovení § 8c trestního řádu, podle kterého nikdo nesmí bez souhlasu osoby, které se takové informace týkají, zveřejnit informace o nařízení či provedení odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu nebo informace z něj získané, údaje o telekomunikačním provozu nebo informace získané sledováním osob a věcí, umožňují-li zjištění totožnosti této osoby a nebyly-li použity jako důkaz v řízení před soudem.

Současně však Úřad oceňuje, že výše uvedené postupy nejsou samozřejmé pro všechna média a mezi novináři lze najít i náležitou sebereflexi i varování před důsledky, které zveřejňování informací týkajících se soukromí osob může mít. Jako příklad uvádíme  články publikované v Respektu a na echo24.cz (viz http://echo24.cz/a/wKfKC/serial-ze-strakovky-a-jeho-pobaveni-divaci, http://respekt.ihned.cz/komentar/c1-62226570-kauza-nagyova-hranice-odposlechu).

PhDr. Hana Štěpánková
ředitelka tiskového odboru,
tisková mluvčí

 
Zodpovídá: Mgr. Vojtěch Marcín
Vytvořeno / změněno: 23.5.2014 / 23.5.2014

 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém