Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Údaje části uživatelů ruské platformy Telegram unikly na internet

 

Údaje části uživatelů ruské platformy Telegram unikly na internet

ČTK, 24. června 2020

 
 
 
Do běžně nedostupných částí internetových sítí unikla data o uživatelích internetové komunikační sítě Telegram, která je oblíbená v Rusku i v jiných zemích právě díky obvykle vysoké ochraně osobních údajů a šifrovanému zabezpečení zpráv. Únik podle ruské redakce Deutsche Welle oznámil v úterý portál Kod Durova. Představitelé Telegramu uvedli, že nejméně 60 procent uniklých dat už není aktuální.

Podle tiskového oddělení Telegramu patří 70 procent účtů uvedených v souboru, který se objevil v části internetu, na takzvaném darknetu, uživatelům z Íránu, 30 procent účtů je ruských. Konkrétní počet účtů zatím není jasný, server Deutsche Welle ale hovoří o milionech. V uniklém souboru lze na základě přezdívky, kterou má uživatel na Telegramu, nalézt telefonní číslo dotyčné osoby a unikátní identifikátor, který má každý uživatel této sítě.

Telegram vysvětlil, že podobná databáze vzniká při zneužití speciální funkce při importu kontaktů uživatele. Firma míní, že žádná platforma, která uživatelům umožňuje používat kontakty z jejich telefonního seznamu, nemůže podobné zneužití zcela vyloučit. Telegram ale doplnil, že od roku 2019, kdy zavedl nová opatření, se mu podařilo objem podobných zneužití výrazně snížit.

Aplikace Telegram je kvůli tomu, že šifruje komunikaci uživatelů, několik let trnem v oku ruským úřadům. Spor začal, když zakladatel Telegramu Pavel Durov odmítl ruské tajné službě FSB dešifrovat zprávy několika lidí, kteří měli být podle FSB zodpovědní za bombový útok v petrohradském metru v dubnu 2017. Durov ale tvrdil, že část lidí, jejichž informace FSB požadovala,Telegram vůbec nepoužívala a účty dalších byly kvůli neaktivitě smazány. Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor se pokoušel od jara 2018 Telegram na ruském území blokovat, fungování platformy ale nedokázal technicky zabránit a počet jejích uživatelů naopak narůstal. Zákaz používání Telegramu nakonec ruské úřady minulý týden zrušily.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > Údaje části uživatelů ruské platformy Telegram unikly na internet

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém