Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

GDPR telefonní linka

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Ukradený průkaz? klíč k podvodům

Hospodářské noviny, 1. 7. 2004, str. 4
Radek Kedroň

 
 
 

Hospodářské noviny

1.7.2004
str. 4 Radek Kedroň; URL adresa http://www.ihned.cz/kedron
Z domova

V seriálu o zločinnosti HN popisují, jak se zneužívají kradené osobní doklady

Praha, 1. 7. 2004

Začíná to krádeží dokladů a končí vykradeným osobním či firemním účtem. Anebo dluhy, které na jméno okradeného nadělal někdo jiný.

Krádež identity, tak pojmenovali novodobý zločin odborníci. Na vlastní kůži ji loni v Česku poznalo minimálně čtyřiatřicet tisíc lidí, přesně tolik eviduje policie případů, kdy se někdo pokusil s kradeným občanským průkazem spáchat trestný čin. Je to celosvětový fenomén, u nás však velmi podceňovaný, říká Hana Štěpánková, mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů.

Jak se vykrádají konta

Na začátku letošního roku přišel postarší muž do banky v centru hlavního města a požádal, aby z jeho účtů byly převedeny milióny na jiné konto. Úřednicím za přepážkou se ale doklady nepozdávaly. Sotva je začaly zkoumat, zákazník se omluvil, že musí nutně na záchod, a zmizel. Později se ukázalo, že doklady ani konta nebyly jeho.

Podobných případů vyšetřují policisté desítky ročně. A nejde o tisíce, ale milióny, upozorňuje Miloslav Kocán z odboru hospodářské kriminality pražské policie. Při vyšetřování přitom máme jen minimum záchytných bodů, dodává. Spekulanti peníze z cizích kont převádějí výhradně na účty, které založili pod falešnými jmény. Ukradená suma se navíc několikrát přesune. Majitelé účtů by si měli dávat pozor na to, komu ukazují podpisový vzor, to je vedle dokladu druhá věc, bez níž podvod nelze provést, radí Kocán.

Jak nakoupit zadarmo

K podvodu někdy ale stačí jen doklad. Petr Soukal složil sedm a půl tisíce korun a díky úvěru od Home Credit si z prodejny elektroniky odnesl televizor za dvaadvacet tisíc korun. To, že muž, který odešel s televizí, se jmenoval ve skutečnosti úplně jinak, vyšlo najevo, až když měl zaplatit první splátku.

Na jeho pravé jméno pražští kriminalisté přišli před několika týdny v souvislosti s jiným zločinem. Totiž: na stejný doklad v roce 2002 koupil zadluženou firmu, zaplatil za ni zlomek dohodnuté částky a vzápětí rozprodal majetek.

Podvody při úvěrech bez ručitelů jsou podle policejních databází nejčastějšími kauzami, v nichž figurují kradené a pozměněné doklady.

S tímto problémem se potýkají všechny finanční společnosti. Naše prodejce proto průběžně školíme, říká Zdeňka Kárná ze společnosti Home Credit. O kolik peněz podvodníci její společnost okradou? Výši škod nesdělujeme, odmítá vypočítat přesnou cifru.

Ještě donedávna podvodníci s cizími doklady ve velkém obírali autopůjčovny. Stačil k tomu jeden pozměněný doklad a směšná záloha. Půjčovny už zpravidla auto nikdy neviděly. Dnes už proto obchodníci požadují hned několik dokladů. Na ukradené doklady se nakupují i zbraně: předloni takových případů policie napočítala deset.

Jak bolí krádež jména

Devětadvacetiletá Marie Lešková z Ostravy patří mezi ty, jimž bylo ukradeno jméno. Rok musela obcházet soudy a vysvětlovat, že zločiny spáchala její švagrová, která sebrala doklady.

Jakkoli se poškozeným lidem obvykle podaří prokázat, že za zločiny spáchanými pod jejich jménem je někdo jiný, musí se připravit na složitý souboj s úřady. Pocity frustrace, to běžně následuje při pokusech přesvědčit úřady, že jste skutečně tím, za koho se prohlašujete, uvedl v odborném tisku australský expert Paul Chadwick. Jednoduchý recept, jak se bránit krádežím totožnosti, nejspíš neexistuje. Padělat doklady se podle policistů budou stále. Myslím, že padělatelé překonají i občanky s naskenovanou fotografií, míní policista Miloslav Kocán.

***

Jak se zneužívají osobní doklady

Podvodníci s ukradenými a pozměněnými osobními doklady například:
nakupují na půjčky bez ručitele
vybírají cizí bankovní konta
půjčují si auta v půjčovnách
pokud mají k dispozici i bankovní kartu, tak nakupují v obchodech
nakupují zbraně
ubytovávají se v hotelech a neplatí
uzavírají smlouvy s mobilním operátorem

Jak se krade identita ve světě

Zatímco v česku se o krádežích identity teprve začíná mluvit, v USA je to již vážný problém a zřizují se centra na pomoc obětem krádeže identity. "Krádež identity dosáhla ve Spojených státech rozměrů epidemie," prohlásil Steve Bartlett, představitel Theft Assistance Center. Centrum, které má pomáhat právě obětem krádeže identity, v červnu otevřely v USA národní organizace reprezentující banky, makléřské firmy a finanční společnosti.

 
 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém