Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) > Základní informace > Základní příručka k ochraně údajů

 

V Cannes bude na nošení roušek dohlížet kamerový systém - archiv dokumentů

ČTK, 4. května 2020

 
 
 
Paříž 4. května (ČTK) - Ve francouzském městě Cannes bude na dodržování nošení roušek i pravidel fyzického odstupu mezi lidmi dohlížet kamerový systém. Stane se tak poté, co země příští týden uvolní řadu restriktivních opatření zavedených ve snaze omezit šíření nákazy koronavirem, uvedl dnes server BBC News.

Letovisko na Azurovém pobřeží už odzkoušelo funkčnost kamerového systému, který bude sledovat dění v obchodech, tržnicích či autobusech městské hromadné dopravy. Podle BBC není zřejmé, kolik dalších francouzských měst k digitálnímu sledování občanů hodlá připojit.

Francouzská firma Datakalab uvedla, že její software pro dohled nad dodržováním restrikcí neporušuje pravidla Evropské unie o ochraně soukromí. "Nebudou se ukládat či přenášet žádné snímky, což zajistí, že osobní údaje budou chráněny," sdělila firma při ohlášení spolupráce s radnicí v Cannes.

Od 11. května má být ve Francii nošení roušek povinné ve veřejné dopravě a na středních školách. Obchody a tržnice budou mít právo vyžadovat od zákazníků nošení roušek a musí rovněž zajistit minimálně metrový rozestup mezi nimi. Radnice se chystá zdarma rozdat roušky všem obyvatelům.

Ve snaze zastavit epidemii nemoci covid-19 zavádějí státy po celém světě inovace s prvky umělé inteligence, použití těchto technologií za nouzového stavu nicméně místy vyvolává obavy z možného nežádoucího narušování soukromí.

Francouzský sledovací systém automaticky uvědomí radnici a policii, pokud zaznamená, že někdo nenosí roušku či není dodržen vzájemný odstup mezi lidmi.

Startup Datakalab zdůrazňuje, že jeho software není založen na rozpoznávání obličejů a že rovněž neukládá žádná data. Tím se podle BBC podstatně liší od jiné vyspělé technologie, kterou v současnosti běžně používá například Čína. Podle firmy mohou být její algoritmy vloženy do stávajícího softwaru obsluhujícího kamerové systémy na veřejných místech, jako jsou nemocnice, nádraží, letiště či nákupní centra.

Francie patří spolu se Itálií, Španělskem a Británií k nejvíce postiženým zemím z hlediska počtu nakažených koronavirem i obětí. S nemocí covid-19 dosud ve Francii zemřelo přes 24.800 lidí.

Omezující opatření, která zahrnují povinnost vycházet na veřejná místa pouze s formulářem uvádějícím účel cesty, platí v zemi od 17. března. Lidem bez formuláře může policie udělit pokutu až 135 eur (3361 korun). Od 11. května již formulář nebude pro vycházky v okolí bydliště vyžadován.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > V Cannes bude na nošení roušek dohlížet kamerový systém

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém