Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > V USA se potýkají s masivním hackerským útokem, varování před nebezpečím vydal i český kyberúřad

 

V USA se potýkají s masivním hackerským útokem, varování před nebezpečím vydal i český kyberúřad - archiv dokumentů

iROZHLAS, 14. prosince 2020

 
 
 
Spojené státy čelí rozsáhlému kybernetickému útoku, který může mít dopady i na Česko. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) proto upozorňuje na nebezpečí softwaru americké společnosti SolarWinds. Hackeři napadli aktualizace její platformy Orion, a to konkrétně těch z března až června letošního roku.

Podle českého cyberattaché ve Washingtonu Daniela Baggeho se jedná o masivní útok. "V současné chvíli je odhad zhruba 18 tisíc institucí, které se staly obětí tohoto útoku. Ze zhruba 300 tisíc zákazníků té firmy, které byla využita jako útočný vektor,“ vysvětluje pro Radiožurnál.

Hackeři se tak dostali například k interním dokumentům. „Týká se to e-mailu, souborů, cloudových úložišť a podobně. Útočníci v podstatě získají kontrolu nad obsahem vaší organizace,“
přidává Bagge.

Útok teď vyšetřují FBI i CISA, americká obdoba českého NÚKIB, která byla podle posledních zpráv napadena. Podle Baggeho americká média už začala zveřejňovat identitu možného útočníka. „Ve zdejších médiích se už objevily informace, které se zdají být pouštěny bezpečnostními představiteli vlády Spojených států, které ukazují, na základě zpráv, které máme k dispozici, na aktivity z ruské federace."

Klienty společnosti SolarWinds jsou globální firmy. Podle vyjádření mluvčího českého kyberúřadu Jiřího Táborského se jedná o celosvětově používané nástroje, takže se hackerský útok dotýká i Česka. Konkrétní ale NÚKIB v tuto chvíli být nechce. 

To je i důvod, proč úřad vydal upozornění na tento útok. Na jeho stránkách je i postup, jak si zkusit ověřit, jestli se útok týká i například vaší instituce.
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Zahraničí > Informace ze světa > V USA se potýkají s masivním hackerským útokem, varování před nebezpečím vydal i český kyberúřad

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém