Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

GDPR telefonní linka

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Hlavní menu > GDPR (obecné nařízení) > Pokyny Sboru

 

Vážné nedostatky v provádění dohody SWIFT – naléhavá potřeba opatření na národní i evropské úrovni

 
 
 

Rezoluce 81. konference federálního komisaře a zemských komisařů ochrany dat
16. - 17. března 2011, Würzburg, Německo

Vážné nedostatky v provádění dohody SWIFT – naléhavá potřeba opatření na národní i evropské úrovni
(neoficiální překlad)

Konference federálního komisaře a zemských komisařů ochrany dat v Německu odsuzuje skutečnost, kterou odhalila inspekce Společného kontrolního orgánu Europolu, že docházelo k předávání celých záznamů o bankovních převodech z EU do Spojených států na základě značně neurčitých žádostí z americké strany. Nebyla dodržena beztak už nedostatečná pravidla ochrany dat stanovená v dohodě. Europol, evropská agentura pro vynucování práva, schválil všechny americké žádosti, přičemž nemohl, vzhledem k neurčitosti písemných žádostí doplněných jen ústním vysvětlením, ověřit nezbytnost předání dat podle požadavků dohody. Požadovaná data byla vždy bez ústupků předána do Spojených států. Tento postup neodpovídá dohodě SWIFT ani funkci hlídacího psa přes ochranu dat, kterou tato dohoda Europol pověřila.

Podle dohody SWIFT musí Europol v zájmu občanů EU garantovat, že omezení a procedurální požadavky, které jsou v dohodě stanoveny, jsou přísně dodržovány. Podle dohody je Europol povinen u všech žádostí americké strany prověřit, zda jsou omezení dodržována a přenos dat nezbytný. SWIFT nesmí bez svolení Europolu předat záznamy o bankovních převodech do Spojených států.

Právě zjištěné nedostatky potvrzují obavu, kterou Konference vyjádřila už před podpisem dohody, že Europol, pokud jde o SWIFT, neplní řádně svoji kontrolní úlohu. Očividně nejsou dodržovány podmínky, za kterých Evropský parlament dal s dohodou SWIFT souhlas. Je rovněž nepřijatelné, že Europol zjištěné podrobnosti klasifikoval s přeshraniční působností jako tajné s tím, že by Evropskému parlamentu neměly být sděleny. Také veřejnost má právo vědět, v jakém rozsahu jsou podle dohody údaje předávány do Spojených států.

Konference vyzývá politické instance na evropské a národní úrovni k bezodkladné nápravě nedostatků. Dohodu a její praktické uplatňování je nezbytné urychleně prověřit. Průhledné postupy a účast veřejnosti jsou nezbytné. Navíc tyto závažné nedostatky volají po okamžitém zastavení vývoje podobného systému v EU.

 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Archiv > Zahraničí > Informace ze světa > Vážné nedostatky v provádění dohody SWIFT – naléhavá potřeba opatření na národní i evropské úrovni

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém