Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Vraťme lidem přehled o jejich osobních údajích, vyzvala eurokomisařka Jourová

9. 4. 2018 – Odbornou konferenci „Data jako příležitost pro ekonomiku“ hostil v pátek pražský hotel President. Hlavním řečníkem akce, jejímž ústředním tématem byl kybernetický svět digitální ekonomiky se všemi jeho riziky pro ochranu osobních údajů, byla evropská komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová. Mezi ostatními odborníky na konferenci vystoupil i Josef Prokeš, ředitel sekce správní ÚOOÚ.
 

 
 
Prokeš přítomné krátce seznámil s činností Úřadu a zdůraznil jeho roli dozorové instituce, která chce především pomáhat jednotlivcům: „Nechceme být mašinou na trestání. Náš Úřad je institucí, která vznikla hlavně proto, aby pomáhala chránit jedno ze základních lidských práv – právo na soukromí,“ řekl.

O potřebě vrátit osobní údaje do rukou konkrétního člověka a připomenout mu tak jeho základní právo na soukromí, hovořila ve své závěrečné řeči také eurokomisařka Věra Jourová: „V dnešní době jsme svědky mnohdy skoro až bezskrupulózního sběru osobních dat lidí, která se stala vlastně jen jakousi obchodovatelnou komoditou a ze kterých se postupně vytratila individualita každého člověka. Ten už tak ztrácí nad svými údaji kontrolu,“ prohlásila. Znovu také vyzvala českou vládu k větší aktivitě při přípravě adaptačního zákona: „GDPR je psáno hodně obecně a jako takové dává mnoho možností pro specifikaci na národní bázi. To, že dnes ještě tento zákon není hotov, považuji za velkou chybu.“

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů vejde v účinnost už za 46 dní.
 
Zodpovídá: Mgr. Vojtěch Marcín
Vytvořeno / změněno: 9.4.2018 / 9.4.2018

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Novinky
 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém