Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

GDPR telefonní linka

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka

 

Zákoník práce

 
 
 

8. dubna 2016

ÚOOÚ uplatnil připomínky k návrhu důležité, koncepční, novely zákoníku práce, která z hlediska ochrany osobních údajů stojí za zvláštní pozornost. V otázce zpracování a ochrany osobních údajů se soustředil na novou regulaci home office v § 317, zejména v odstavci 5 písmeno b): zaměstnavatel je dále povinen „zajišťovat, zejména pokud jde o software, ochranu údajů, které se zpracovávají dálkovým přenosem mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem“ a dále upozornil na odlišnost kontroly zaměstnance podle § 248 a sledování zaměstnance podle § 317, zejména v souvislosti s kontrolou vnášených a vynášených věcí. Doporučil, aby novela jasněji upravila, že povinnosti zacházet s technikou a chránit relevantní informace musí být stanoveny vyváženě, ne jen na straně zaměstnavatele, ale také zaměstnancům. Upozornil na nutnost aplikace § 316 ZP také v případě prací konaných mimo pracoviště. Požadoval vyjasnit vztah trestání vybraných povinností podle nového zákoníku práce a zamezit duplicitnímu trestání podle zákona o ochraně osobních údajů.

ÚOOÚ dále poukázal na to, že povinnost evidence pracovní doby je zvláštností, kterou neukládá žádný evropský předpis. Jedná se o nadbytečnou byrokratickou zátěž zaměstnavatele, která je v praxi soustavně porušována vykazováním fiktivních hodin. Navrhl změnit zákon o inspekci práce tak, aby byl doplněn o trestání § 317a odst. 5 NZP. ÚOOÚ uplatnil zásadní připomínky

sp. zn. UOOU-02768/16

 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Mapa stránek > Hlavní menu > Archiv > Informace o legislativě > 2016 > Zákoník práce

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém