Úřad pro ochranu osobních údajů


International


Vyhledávání

 

Základní odkazy


Cesta: Titulní stránka > Základní odkazy > Názory a rozhodnutí Úřadu

 

Zavádějící informace v tisku k Národnímu zdravotnickému informačnímu systému

 

 
 

13. května 2016

Úřad pro ochranu osobních údajů tímto uvádí na pravou míru zavádějí informace v tisku o tom, že nově budované registry jsou pod dohledem či kontrolou Úřadu.

ÚOOÚ je nezávislý dozorový úřad a jeho kompetence jsou výslovně stanoveny zákonem. Tvorba, správa ani nepřetržitý dohled nad informačními systémy mezi zákonné kompetence ÚOOÚ nepatří.

ÚOOÚ může poskytnout dílčí konzultaci k určitým aspektům ochrany dat, ale nemůže nahradit přípravu a činnost odpovědných gestorů - ministerstev při vytváření a správě databází s údaji občanů.

Spolutvorba státních informačních systémů by byla zásadně v rozporu se zákonným posláním ÚOOÚ nezávisle dohlížet nad zpracováním údajů.

Kontrola zpracování údajů je prováděna podle zákona č. 101/2000 Sb. a zákona č. 255/2012 Sb., kontrolní řád, které nařizují postupy pro pečlivé zjištění, jak příslušný správce či zpracovatel údajů (zde ÚZIS) plní povinnosti, které mu jsou uloženy nebo vyplývají z právních předpisů.

Vzhledem k uvedenému ÚOOÚ setrvává na vyjádření, že „provede kontrolu fungování registru“.Zdravotní statistici podle nevládní organizace tají data

6.5.2016    Zpravodajství ČTK (denik.cz; tribune.cz; tyden.cz)

Praha 6. května (ČTK) - Způsob ochrany zdravotních dat nemůže Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejnit, protože by to byl návod na prolomení, řekl ČTK ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Data jsou poskytována podle zákona o svobodném přístupu k informacím, dodal. Podle nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe) ÚZIS tají, co dělá s daty o zdraví občanů, jež shromažďuje ve zdravotních registrech.

"Každý z nás chodí k lékaři a měl by mít právo vědět, kdo má přístup k jeho datům, komu a v jaké podobě jsou předávána, jestli z předaných údajů lze identifikovat konkrétní pacienty a zda za údaje o našem zdraví někdo dostává zaplaceno," sdělil ČTK výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

Podle svých slov neočekával, že by požadované informace nebyly dostupné kvůli "kybernetické bezpečnosti", jak v odpovědi pro IuRe uvedl ÚZIS.

"Výzvu IuRe jsme vyhodnotili jako rizikovou, protože součástí bylo, že máme poskytnout i údaje o tom, jak zabezpečujeme a kontrolujeme bezpečnost Národního zdravotnického informačního systému. Bezpečnostní postupy nezveřejňujeme, byl by to adresný návod, jak něco porušit," řekl Dušek.

Po zamítnutí očekával Dušek odvolání, pak se chtěl s IuRe dohodnout, že určité části informací poskytnout nelze, ale jiné poskytnou. "Odvolání nepřišlo, místo toho se objevily dehonestující zprávy, že ÚZIS něco tají," řekl. Pokud odvolání IuRe podá, je Dušek připraven s ním jednat. "Proti zamítnutí se samozřejmě odvoláme," potvrdil Vobořil.

K zajištění ochrany dat Dušek uvedl, že přístup k vloženým údajům mají na základě zvláštního pověření vybraní zaměstnanci ÚZIS a omezený okruh zaměstnanců Koordinačního střediska pro rezortní zdravotnické informační systémy. "Žádný další přístup k primárním datům, kromě hlásících poskytovatelů zdravotních služeb, není zřízen, ani interním ani externím osobám a není možný," zdůraznil.

Poskytovatelé mají zabezpečený přístup pro elektronické hlášení a k ověření a doplnění pouze svých záznamů. "Údaje předávané externím subjektům na základě žádosti neumožňují identifikovat konkrétní osoby. Jde pouze o anonymní a agregované údaje," shrnul Dušek.

ÚZIS spravuje národní registry hospitalizovaných, onkologický, potratů, vrozených vad, pohlavních emocí, kloubních náhrad či uživatelů drog. Novela podepsaná tento týden prezidentem umožňuje vznik národního registru hrazených zdravotních služeb, data do něj budou posílat zdravotní pojišťovny. Vše je pod dohledem Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Loni ÚZIS zpracoval 93 požadavků od poskytovatelů zdravotních služeb, státní správy a samosprávy, vzdělávacích institucí, zahraničních odborných institucí a fyzických a právnických osob. V roce 2014 zpracoval 102 žádostí, rok předtím 116 a v roce 2012 81 žádostí na data z registrů.

nam mal


 
Zodpovídá: PhDr. David Pavlát
Vytvořeno / změněno: 13.5.2016 / 13.5.2016

 
 
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


Copyright © 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů. Všechna práva vyhrazena.
web & design , redakční systém